KONUKOĞLU ile ERDEMOĞLU aileleri ilk 100’de

KONUKOĞLU ile ERDEMOĞLU aileleri ilk 100’de

Ekonomist Dergisi tarafından bu yıl 17. düzenlenen “Türkiye’nin en zengin 100 ailesi” araştırmasında Gaziantep’te Konukoğlu ve Erdemoğlu aileleri ilk yüzde yer aldı. Listenin 16. sırasında SANKO Holding yer alırken 25. sırasında ise Erdemoğlu Holding yer aldı. Bu arada Erdemoğlu Holding’in 31. sıradan 25. sıraya yükseldi.

İLK SIRALARDA GAZİANTEPLİ SANAYİCİLER YER ALDI

Türkiye’nin en zengin 100 kişisi ve aileleri belli oldu. Türkiye’nin en zengin kişi ve ailelerini listelendiği araştırmada ‘En Zengin 100 Araştırması’nın sonuçları açıklandı. SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ile Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu’nun yer aldığı liste Türk ve Dünya sanayi ve iş çevreleri tarafından oldukça önemseniyor.

SANKO HOLDİNG

SANKO Holding, 11 sektörde yaklaşık 14.000 çalışanıyla, daha çok yatırım, daha çok üretim ve daha çok istihdam sağlamayı hedeflemektedir. Kurulduğu günden bu yana, ülke çıkarlarını her şeyin üzerinde tutmaya azami özen gösteren Sanko Holding'in bugünlere gelmesinde, kurucusu merhum Sani Konukoğlu'nun azmi ve mücadeleci yapısı etken olmuştur. SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’nun gözünde SANKO şu şekilde anlatıldı;

“Bir asrı aşan geçmişiyle bugünlere gelen Sanko, yoluna ilk günkü inanç ve azimle devam ediyor. Sanko bayrağını devraldığım Sani Konukoğlu, ona bayrağı devreden Zekeriye Konukoğlu ve daha öncekiler de böyle düşünüyorlardı. Bizden sonrakilerin de bu doğrultuda çalışacaklarına inancım tamdır. Beş kuşaktır tekstilde faaliyet gösteren Sanko, 1990’lı yılların başında alınan kararlar doğrultusunda günümüzde tekstilin yanı sıra, enerji, inşaat, ambalaj, iş ve tarım makinaları, bilişim, sağlık, finans, eğitim, AVM, gayrimenkul değerlendirme ve gıda sektörlerinde yurt ve dünya ölçeğinde çevre dostu şirketleri bünyesinde bulunduran konuma ulaşmıştır. Her zaman müşterilerimizin, çalışanlarımızın ve ülkemizin mutluluğunu ön planda tutuyoruz, yatırımları gerçekleştirirken bu anlayıştan hareketle toplum çıkarına olmayan hiç bir faaliyette bulunmamaya azami özen gösteriyoruz. Sayısı sürekli artan büyük bir aileyiz. Amacımız, yeni iş sahaları açarak bu sayıyı daha da artırmaktır. Sanko’yu bu noktalara, çalışanlarımız ve müşterilerimizi ailemizin temel direkleri olarak görme anlayışımız getirmiştir. Onların mutluluğu ve refahı, bizim için vazgeçilmez unsurlardır. Sanko, faaliyet gösterdiği sektörlerde her zaman gerek üretim kalitesi, gerekse vizyon ve felsefesiyle belirleyici konumda olacaktır. Amacımız, sürekli ilerlemek, bayrağı elden ele devrederken giderek daha büyük ve daha güçlü olmaktır.”

ERDEMOĞLU HOLDİNG

Üretim faaliyetlerine 1970 yılında 2 adet kilim dokuma tezgâhı ile başlayan Erdemoğlu Ailesi, 1990 yılında Erdemoğlu Halı San. ve Tic. A.Ş.'yi kurmuş, 1998 yılında ise isim değişikliği yaparak, firmanın adını Merinos Halı San. ve Tic. A.Ş. olarak değiştirmiştir. Bünyesine daha sonra Dinarsu ve Padişah markalarını da katan, halının yanı sıra mobilya, ev tekstili ve iplik sektörlerinde de büyük yatırımlar yapan firma, 2010 yılında tüm şirketlerini tek bir çatı altında toplayarak Erdemoğlu Holding’i kurmuştur. Yaptığı yatırımlarla her geçen gün büyüyen Erdemoğlu Holding markalaşma yolunda önemli aşamalar kaydetmiş, 2015 yılı itibariyle 78 ülkede temsil edilen dev bir kuruluşa dönüşmüştür. Bugün Merinos, Dinarsu, Padişah, Efsane ve İmparator markaları ile parça halıda dünya lideri olmasının yanı sıra, mobilya, ev tekstili ve iplik sektörlerinde de piyasanın güçlü oyuncuları arasında yer almaktadır. Erdemoğlu Holding Nisan 2015 tarihinde Sasa hisselerinin %51’ini Sabancı Holding’den satın almış, zorunlu pay alım teklifi sonrası Ağustos 2015 tarihi itibariyle Erdemoğlu Holding’in Sasa’daki hisse oranı %84,80’e ulaşmıştır. Sasa, 2014 yılında İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” sıralamasında 66. sırada, Adana’da ise birinci sırada yer almıştır.Erdemoğlu Holding, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle de ülke insanına hizmet etmeye devam etmektedir.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
1.12.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin