Peri: "Onlar bizim dostumuz"

Peri: "Onlar bizim dostumuz"

Gaziantep Veteriner Hekimler Odası Başkanı Meltem Peri, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "4 Ekim; evlerimizdeki, sokaklardaki, çiftliklerimizdeki ve doğal yaşam alanlarındaki hayvanların haklarını korumak, yaşam şartlarını iyileştirmek ve bizler için faydaları hakkında farkındalık oluşturarak refahlarını sağlamak için her birimize bir hatırlatma yapmak amacıyla kutlanıyor" dedi.
Peri açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
"Her yıl artan soyu tükenen hayvan sayısına bakılırsa, insanoğlu bu konuda alması gereken sorumluluğu çok da yerine getirmiyor denebilir. İnsanların bireysel ve toplumsal davranışları hayvanların yaşam kalitesini doğrudan ya da dolaylı olarak etkiliyor. Bu da böyle bir günün kutlanmasının önemini daha da arttırıyor.  Bu gün, bize evrende biz insanlardan başka canlıların da olduğunu hatırlatmak ve onların yaşam hakkına saygılı olmak zorunda olduğumuzu hatırlatmak, merhamet duygumuzun varlığını göstermek için var. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit şartlarda doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler. Yabani hayvanlar; kendi doğal çevrelerinde kara, hava ya da suda yaşama ve üreme hakkına sahiptir. Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşam haklarına karşı işlenmiş bir suçtur ve soykırım olarak kabul edilmeli, yapanlar cezalandırılmalıdır.  Bütün çalışan hayvanlar; hak ettikleri şekilde beslenmeli, barındırılmalı ve dinlenmeleri gerek kadar zamanda dinlendirilmelidir.  Ekonomik değeri olan, verimliliklerinden faydalandığımız hayvanlar; refah içinde barındırılmalı, olması gerektiği şekilde beslenmeli, strese maruz bırakılmadan yaşatılmalıdır. Zorunlu olan işlemler, acı çektirmeden ve korkutulmadan yapılmalıdır. İnsanların çevresinde yaşayan türden hayvanlar; türüne özgü yaşam koşulları sağlanarak beslenmeli ve barındırılmalıdır. Üreme ve üretme şartları sağlıkları ve özgürlük hakları gözetilerek sağlanmalıdır.  Tıbbi, bilimsel, ticari dahil her türlü deneysel yaklaşımlar hayvan hakları gözetilerek yapılmalı, fiziki ya da psikolojik acı çektirecek davranışlardan kaçınılmalıdır.  Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılması, gösteri amaçlı kullanılması kabul edilemez. Bu amaç için eğitime tabii tutulan hayvan şiddete maruz kalacak, özgürlük hakkından yoksun bırakılacaktır. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma ve korunma hakkı vardır ve bu hak biz insanlarca yasalarla da korunmalıdır."

HABER//MELİHE KOCAMAN

GÜNDEM
Haber Merkezi
3.10.2022

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin