Çeyrek asırlık muhtar

Çeyrek asırlık muhtar

Şahinbey ilçesinin tarihi bölgeleri arasında yer alan Bey Mahallesi’nin 25 yıllık muhtarı Şahin Yeşilyurt, gelecek dönemde de muhtar adayı olduğunu açıkladı. Bölgede çalışmalarıyla göz dolduran Yeşilyurt, “Yeni dönemde de hizmet etmek için adayım” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZ ÇALIŞMALARIMIZDAN OLDUKÇA MEMNUN”

Tarihi mahallede yapılan hizmetlerin aralıksız bir şekilde sürdürüldüğüne dikkat çeken Bey Mahallesi Muhtarı Şahin Yeşilyurt, bölgede yerel yönetimler tarafından ortaya konan çalışmaların göz doldurduğuna dikkat çekti. Bey Mahallesi Muhtarı Şahin Yeşilyurt, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu yetkililerine (KUDEP) Bey Mahallesi’nde ortaya koydukları çalışmalardan dolayı teşekkür etti.
Kentin tarihi ve kültür anlamında önemli bölgeleri arasında yer alan Bey Mahallesi’nde KUDEP tarafından ortaya konan çalışmalar aralıksız bir şekilde sürüyor. Son olarak Bey Mahallesi meydanını daha da genişlemesine neden olan KUDEP yönetimine bu çalışmasından dolayı Bey Mahallesi Muhtarı Şahin Yeşilyurt teşekkür etti. Bu çalışma ile birlikte Bey Mahallesi’nin nefes aldığına dikkat çeken Yeşilyurt, bölgenin önemli bir meydana kavuştuğuna dikkat çekti.

KUDEP NEDİR NE İŞ YAPAR?

KUDEP açılım olarak Koruma, Uygulama ve Denetim Müdürlüğü olarak geçmektedir. Yani bir diğer adıyla eski eser Koruma, Uygulama ve Denetim Müdürlüğü’dür.2004 yılında yürürlüğü girilen Koruma, Uygulama ve Denetim Müdürlüğü sit alanlarında tescili yapı parsellerinde görev yapan birimlerdir. Fakat bu birimlerin alanlarını bu şekilde kısıtlamak doğru değildir. Açıkçası KUDEP biriminin en geniş kapsamlı alanları tüm sit alanları olarak bilinmektedir. Bu birim çalışma alanlarındaki 2.grup sivil yapıların onarım izninin verilmesine olanak sağlar. Bunun yanında izin verildikten sonra bu yapıların istenilen koşullara uygun olup olmadığını araştırmaktadır ve son olarak görevlerinden biri olan ve aynı zamanda isminin anlamını açıklayan bir diğer husus ise 1.grup yapıların kurul görüşü sonrasında onarım izninin verilmesinde büyük rol oynamaktadır. Yani bilindiği zere bu birimler sayesinde kamu kuruluşlarının tarihi eserler çalışmalarında görevlerini paylaşabilecekleri bir birim haline gelmiştir. Aynı zamanda tarihi açıdan önemli eserleri incelemesi nedeniyle birçok yapıtın günümüze kadar gelmesini ve korunabilmesini sağlamıştır. Geçmişinize sahip çıkmak için öncelikle tarihi eserleri korumanız gerekmektedir.
AYSU YIKMIŞ
**

GÜNDEM
Haber Merkezi
10.01.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin