BİNLERCE AİLE AÇ AMA GAZİANTEP İHRACAT ŞAMPİYONU!

Gaziantep'te her gün binlerce aile karınlarını doyurabilmek için aş evlerine gitmek zorunda kalıyor. Yaşanan bu tablodan gurur duyanda var duymayıp isyan eden de var.
BİNLERCE AİLE AÇ AMA  GAZİANTEP İHRACAT ŞAMPİYONU!

Aş evleri ile çorba evlerinin gurur abidesi haline getirildiği Gaziantep'te her gün binlerce aile 2 kap sıcak yemek alabilmek için sabahın erken saatlerinden itibaren aş evlerine gelerek sıraya girmek zorunda kalıyor. Sosyal yardımlardan faydalanan ailelerin uğrak noktası olan aş evleri Gaziantep'te önemli bir sorumluluğu yerine getiriyor. Üst üste açılan aş evleri olmasa kentte binlerce aile aç yatmak zorunda kalacak.

AŞ EVLERİ DIŞINDA VALİLİK, KAYMAKAMLIK VE YEREL
YÖNETİMLER YARDIM KUYRUKLARINA HİTAP EDİYOR

Gaziantep'te valilik, ilçe kaymakamlıkları ve yerel yönetimler olmak üzere on binlerce yoksul aileye yardım yapılıyor. Aş evleri ve çorba evleri başta olmak üzere çoğu yardım şova dönüşürken, yoksul ailelerin önemli bölümü sabah saatlerinden itibaren aş evlerinde 2 kap sıcak yemek alabilmek için sıraya girmek zorunda kalıyor. 6-7 kilometre yol yürüyerek aş evlerinde sıraya giren yoksul vatandaşlar aldıkları yemeği evlerine götürüyorlar.

YEMEK DAĞITIMI ARALIKSIZ ŞEKİLDE SÜRÜYOR

Uşşaki Vakfı tarafından her gün 2 bin 150 kişiye sıcak yemek yardımı yapılıyor. Yemek dağıtan vakıf, çoğunluğu Suriyeliler olmak üzerin yaklaşık 3 bin kişiye yemek, gıda ve giysi yardımında bulunuyor.  Vakfın Gaziantep şube yetkilileri, 1995 yılında beri fakir insanlara yardım etmeye çalıştıklarını söylediler. Ayrıca şehrin çok uzak yerlerinden yaya olarak yemek almak için gelenlerin olduğunu belirten yetkililer, hiç kimseyi geri çevirmediklerini belirttiler. Yetkililer, kentte yaşayan çoğu yoksul aileye yapılan her başvuruda cevap vermeye çalıştıklarını dile getirdiler.

HER GÜN YAKLAŞIK ÜÇ BİN KİŞİ

Yapılan açıklamada, “Yemek haricinde, kahvaltı, gıda ve giysi konusunda yardım etmeye çalışıyoruz. Amacımız gerçekten ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak. Her gün yaklaşık üç bin kişi yardım ulaştırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Uşşaki Vakfına kayıtlı 400 ihtiyaç sahibi olduğunu yetkililer, “Vakfımızdan devamlı yardım alan üyelerimizin sayısı binlerce  kişidir bunun yanı sıra, vakfa gelmeye çekinen ailelerimiz var, bizde yardımları onlara ulaştırmaya çalışıyoruz. Ayrıca yardımlarımızı sadece, yemek ya da gıda değil, çocuklara yaz Kuran kursları düzenliyoruz” denildi.

“KİMSEYİ GERİ ÇEVİRMİYORUZ”

Gaziantep’e gelen Suriyelilerin yoğunlukla aşevine geldiklerini belirten yetkililer, “Ortalama her gün bin 500 Suriyeli aşevinden yemek yardımı alıyor. Kimseyi geri çevirmiyoruz” diye konuştular. Yetkililer, “Daha çok insana ulaşabilmek için ve yardımlarımızı artırabilmek için hayırsever insanlarımızın gerçekten de yardımları yerine ulaştıran vakıflara yardım etmelerini bekliyoruz. 16 yıldır fakir insanlara yardım etmeye çalışan bir vakıfız, hayırsever insanlarımızdan vakfımıza yardım etmelerini bekliyoruz” diye konuştular.

GÜNDEM
Bülent Öner
13.01.2022

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin