BALIKLI PARKI BETONA DÖNDÜ

Gaziantep’in en eski parkları arasında yer alan Balıklı Parkı son düzenlemelerle birlikte beton yığını haline dönüştü.
BALIKLI PARKI BETONA DÖNDÜ

Gaziantep’in merkezinde insanların en çok uğrak yeri olan Balıklı Parkı’nda gerçekleştirilen düzenleme ile kent yeni bir meydan kazandı ama park eski özelliğini yitirdi. Yunus Balığı heykeli ile farklı bir park görüntüsüne sahip olan Balıklı Parkı beton yığınına dönüştü. Gaziantepliler sosyal medya hesaplarından parkın eski haline dönüştürülmesi için talepleri dillendirmeye başladılar.

‘KENTİM ÇARŞIM YENİLENİYOR PROJESİ” KAPSAMINDA YENİLENMİŞTİ

Kentte insan yoğunluğunun bulunduğu ender alanlar arasında yer alan Gaziler Caddesi’nin yanı başındaki Balıklı Parkı, yılların vermiş olduğu yorgunluğu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri ile üzerinden atarak yeni yüzü ile vatandaşların vazgeçilmez mekanları arasına girmişti. Fakat parkın tamamen betona dönüştürülmesi karşısında ise bazı vatandaşlar parkın eski haline dönüştürülmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e taleplerini iletiyorlar.

PROJE KAPSAMINDA TÜM UNSURLAR GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMUŞTU

‘Kentim Çarşım Yenileniyor Projesi’ kapsamında restorasyonuna geçen yıl başlanan Balıklı Parkı meydan düzenlemesi çalışması ile açılan 3 bin 500 metre karelik alan üzerine oluşturulan yeni meydanda taban döşeme çalışmalarının ardından açılmıştı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin kent meydanı ve tarihsel olarak küçük ölçekte toplanma merkezi oluşturmayı amaçlandığı bu çalışmada tarihi ve mimari açıdan tüm unsurlar göz önüne alındı.

YUNUS BALIĞI HALEN HAYIPLARDA!

Gaziantep’in bilinen en önemli parklarından biri olan Balıklı Meydanı adını meydanda yer alan yunus balığı heykelinden aldı. Heykel daha önce 2 kez hırsızlar tarafından çalındı fakat polis tarafından bulunarak yeniden yerine konuldu. Meydan çalışmalarının başlamasının ardından alana değişik heykel figürleri konuldu. Bu heykellerin ve meydanın tam ortasında yer alması gereken yunus ve çocuk heykeli ise bugün yerinde durmuyor. Heykelin nerede olduğu kimse tarafından bilinmiyor.

GÜNDEM
Bülent Öner
14.08.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin