5 bin 600 esnaf başvuru yapmadı

5 bin 600 esnaf başvuru yapmadı

Hükümetin esnafa yönelik kira yardımı devam ediyor. Kira yardımından faydalanan esnaf sayısı çoğunlukta olurken, Gaziantep’te uygulamadan 5 bin 600 esnafın başvuruda bulunmadığı açıklandı. Kira yardımından ülke genelinde ise 300 binin üzerinde esnafın faydalanmak için başvuruda bulunmadığı dile getirildi.

DÜŞÜK KİRA NEDENİYLE BAŞVURU YAPILMADIĞI İDDİA EDİLDİ

Gaziantep’te hükümetin kira yardımından 5 bin 600 esnafın faydalanmadığı açıklandı. Ticaret İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada başvuruda bulunmayan binlerce esnafın bu haktan faydalanmadığı dile getirildi. Diğer yandan ise bu esnafların işyerleri için düşük kira bedeli gösterdiği ve bu nedenle başvuruda bulunmadıkları iddia edildi.

UYGULAMA NEYİ KAPSIYORDU?

Ticaret Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  salgınına karşı alınan tedbirlerden etkilenen esnaf, sanatkar ve gerçek kişi  tacirlere yönelik hibe ve kira desteğinin verileceği kesimleri belirledi. Kovid-19  salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere  yönelik destek paketi kapsamında salgından etkilenen kesime aylık 1000 lira olmak  üzere toplamda 3 bin lira doğrudan gelir desteği ile üç ay boyunca  büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde aylık 500 lira kira desteği  verilecek. Ticari kazançları basit usulde vergilendirilenler ile vergiden muaf  esnafın yanında esas faaliyetleri dolayısıyla hibe desteğinden yararlanabilecek  esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerin ekonomik faaliyet tanımları liste  halinde Ticaret Bakanlığının internet sitesinde yayımlandı. Buna göre, kantinciler, kuaförler, berberler, güzellik salonları işletenler, kara yolu ile personel ve öğrenci taşımacılığı yapanlar, çay ocağı,  kıraathane, kahvehane, kafe işletenler, kırtasiye perakende ve toptan ticaret  işletmeleri, taksi, minibüs, dolmuş, halk otobüsü ile yolcu taşımacılığı yapanlar  ile pazarcılar desteklerden faydalanacak. Öte yandan, pastane, ciğerci, kokoreççi, kebapçı, dönerci, lahmacuncu,  pideci, mantıcı, gözlemeci, pizzacı, börekçi ve simitçiler ile oturacak yeri olan  "fast food" satış yerleri de listede yer aldı.  Bununla birlikte, çiçekçi, otel ve konaklama tesisleri, kamp alanları,  bilardo ve oyun salonları, eğlence parkları, sinema, tiyatro dekor ve malzeme  kiralama işletmeleri, ayakkabı tamircisi, fotoğrafçı, reklamcı, kreş, çocuk  kulüpleri, sürücü kursları, eğitim kursları, spor tesisleri, diş laboratuvarları,  havai fişekçiler gibi birçok esnaf faaliyet kolu destek alacaklar listesinde yer  buldu.  Destek verilecek diğer esnaf faaliyet kollarına  "https://ticaret.gov.tr/duyurular/koronavirus-salgini-nedeniyle-esnaf-ve-sanatkarlar-ile-gercek-kisi-tacirlere-veri"  linkinden ulaşılabiliyor.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
1.03.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin