ESİLA BEBEĞE "UMUT" OL

Gaziantep'te SMA TİP1 hastası Esila bebek tedavi olabilmek için yardım bekliyor. Esila bebeğin ailesi, ABD ve Dubai'de gerçekleşecek tedavi için yaklaşık 2 milyon dolara ihtiyaç olduğunu dile getirdiler.
ESİLA BEBEĞE "UMUT" OL

Henüz 11 aylık olan Esila bebeğe daha 1 aylık iken SMA TİP1 tanısı konuldu. Esila bebeğin babası Abdullah Annaç, tedavi için gereken paranın toplanabilmesi için Gaziantep Valiliğinden izin aldıklarını ve kampanya düzenlediklerini dile getirdi. Aileye kampanya konusunda yardımcı olan Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli İntör Dr. Cüneyt Kaya ile Hasan Kaslyoncu Üniversitesi Hemişirelik Bölümü Öğrencisi Merve Türk, sosyal sorumluluk çerçevesinde bebeğin sağlığına kavuşabilmesi için yoğun çaba içerisine girdiler. Ailenin her zaman yanında olan Dr. Cüneyt Kaya, tedavi için gerekli olan paranın henüz yüzde 11'inin toplandığına dikkat çekti.

GAZİANTEPLİLERİN DESTEĞİ BEKLENİLİYOR

SMA TİP1. Bebeklere musallat olan ve pençesine aldığı yavrucaklara yaşama şansı tanımayan bir kas hastalığı. Gaziantep’te bu hastalığın pençesinde kıvranan, minicik yüreğiyle ve kendisine uzanacak ellerle yaşama tutunmaya çalışan bir bebek. “Esila”. Gaziantepli, Gaziantep’in bebeği Esila yaşamak, yaşama tutunmak için tüm Gaziantep’in desteğini bekliyor. Esila 11 aylık ve 9 kilogram gelen bir bebek. 9 kilogram çok önemli. Çünkü Esila 13,5 kilogram ağırlığa ulaşırsa, başarı ihtimali yüzde 98 olan tedavi şansını kaybedecek. Esila bebeğin anne ve babası Senem ve Abdullah Annaç, bebeklerinin uygun tedaviyi görebilmesi için gereken 2 milyon doların üzerinde bir parayı, bağışlarla toplamak için aylardır çırpınıyor. Şu ana kadar gerekli miktarın yalnızca yüzde 7’si toplanmış durumda. Ve Esila’nın yaşama tutunabilmesi için, bu miktarın ‘Esila 24 aylık olmadan ve 13,5 kilogram ağırlığı geçmeden’ toplanması gerekiyor.

40 BEBEK KURTULDU

Türkiye’de Esila bebek ile aynı hastalıktan muzdarip 130 bebek var. Bunlardan 40 tanesi açtıkları yardım kampanyalarını tamamlayarak, tedavi görmek üzere yurt dışına gitti ve tamamı tedaviye olumlu cevap verdi. Başka illerde yaşayan 40 bebek kampanyalarını tamamlarken, Gaziantepli Esila’nın kampanyasında ilerleme kaydedememesi Gaziantep adına çok üzücü. Esila’nın annesi Senem Annaç “Evladımızı yaşatmak için Gazianteplilerin bağışlarına muhtacız. Gaziantep hayırsever bir şehir. Bugüne kadar Esila’ya umut verecek bağışlar olmaması bizim hatamız. Yeterince duyuramadık. Gücümüz yetmedi. Ben şehrimizin tüm hayırseverlerinden ve ileri gelenlerinden Esilam için destek istiyorum” derken, “Erken teşhis olduğu için şanslıyız. Tedavinin başarı şansı yüzde 98, Gaziantep bunu bizden esirgemesin” diye de ekledi.

ABDÜLGANİ’Yİ KAYBETTİK ESİLA YAŞASIN

Esila’nın babası Abdullah Annaç ise “Daha önce de Esila’nın ağabeyi Abdülgani’yi 2,5 yaşındayken, aynı hastalık sebebiyle kaybettik. Esila bizim için çok değerli, ilgililerden destek bekliyoruz. Kampanyaya katkısı olur diye kermes yapmak istedik. Ancak Pandemi nedeniyle izin alamadık.” şeklinde konuştu. Esila’nın yardım kampanyası Gaziantep Valiliği izin ve denetiminde yürütülüyor. Başka illerde de yapılan ve tamamlanan kampanyalarda, toplanan bağışların tamamı valilik kontrolündeydi. Kampanya tamamlandığında tedaviyi yapacak hastanenin ödemesi valilik tarafından yapılıyor ve kalan tutar olursa başka bebeklerin kampanyasına aktarılıyor. Esila’nın valilik izinli kampanyasına bağış yapmak isteyenler, twitter’da @esilayanefesol isimli resmi hesaba girerek hem bağış hesap numaralarına hem de kampanyanın valilik izin belgesine ulaşabiliyor.

ESİLA YAŞASIN FATMA ŞAHİN GİBİ OLSUN

Esila’nın annesi Senem Annaç “Benim kızım kendisini iyi hissettiği zamanlarda çok uslu ve gözlerinin içi gülen cin gibi bir bebek. Lütfen ona bu hayata tutunma şansı verin. Esila büyüsün. Sağlıkla büyüsün, okusun, Fatma Şahin başkanım gibi, Gaziantep’in ikinci kadın belediye başkanı olsun. Bakan olsun, büyük adam olsun. Kendisi gibi yardıma muhtaç insanlara yardım etsin. Bu ülkeyi ve şehri aydınlatan bir ışık olsun. Lütfen sesimize ses verin. Esila’ya nefes olun. Esilam yaşasın” diye konuştu.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
20.10.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin