ZAM ZAM ZAM!

ZAM ZAM ZAM!

Önümüzdeki haftadan itibaren iğneden ipliğe her şeye yeni zamlar gelmesi bekleniyor. Döviz kurunda yaşanan dalgalanma karşısında iğneden-ipliğe her şeye zam geliyor.

Döviz kurunda yaşanan dalgalanma yaşamın tüm alanlarında etkisini göstermeye devam ediyor. İğneden-ipliğe her şeye gelen zamların önüne geçilemiyor. Gaziantep'te tüketici kadar esnaflarda gelen zamlar karşısında çaresiz kaldı. 50 kilogramlık ekmeklik unun torbası dün 320 liradan satıldı.

İLK ZAM HABERİ EKMEKTE YAŞANDI

Her zaman olduğu gibi zam için ilk harekete geçen grup fırıncılar oldu. Gaziantep'te un fiyatlarındaki artış gerekçe gösterilerek, halen1,5 lira olan ekmek fiyatının 2.50 TL’ye yükseltilmesi istendi. Önümüzdeki hafta ilimizde de ekmek zammı için taleplerin başlaması bekleniyor.

ULAŞIMA BÜYÜK ZAM GELİYOR

Son zamanlarda akaryakıt, özellikle mazot fiyatlarında görülen artışlar, uluşturma sektörünü de etkiledi. İlimizde toplu taşıma ücretlerine yeni ve büyük oranlı zamlar isteniyor.  İşçi, öğrenci servislerinde önceden yapılan anlaşmaları bozan,  üstlendiği işlerden vazgeçen firmalar var.

HAYAT ÇOK ZORLAŞICAK

Kara kış kapıdayken, iğneden ipliğe her şeye zam yapılması, dar ve sabit gelirlilerin hayatını biraz daha zorlaştıracak. Çünkü elektrik, doğalgaz fiyatlarının da uçup gitmesinden korkuluyor. Artık bir çay, bir simit bile lüks haline geliyor. İnsanlar kışın nasıl ısınacağını, nasıl besleneceğini merak ediyorlar.

ETİKETLER DEĞİŞİYOR

Marketler,  çöken ekonomik sistemde bütün ürünlere zam gelirken, raflardaki etiketleri değiştirmek için fazla mesai yapmaya başladılar. Özellikle yağ, süt ürünleri, dondurulmuş gıda gibi ürünlerde, çay, kahve fiyatlarında büyük artışlar görülüyor. Vatandaş, aynı markette, aynı malı bugün başka fiyata, yarın başka fiyata almaya başladı. Piyasalardaki çılgın fiyat artışları giderek çok daha büyük tepkilerle karşılaşıyor. Bu çılgın zam sağanağının ne zaman, nerede duracağını da kimse kestiremiyor.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
23.11.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin