“SUÇ ORANINDA AZALMA VAR”

Gaziantep Valisi Davut Gül, 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla şehrimizde ki medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi
“SUÇ ORANINDA AZALMA VAR”

Gaziantep Valisi Davut Gül, 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Eğitimden, güvenliğe birçok konuda görüşlerini açıklayan Vali Gül, Gaziantep ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Vali Gül, “Türkiye genelinde suç oranında yüzde 4 artış varken, Gaziantep’te yüzde 1,5 azalış var.  Ayrıca 2018 yılının ikinci yarısından sonra mala karşı işlenen suçlarda yüzde 25 azalış oldu” diye konuştu.

“2 MİLYONLU NÜFUSLU ŞEHİRLERİN HEPSİNDE GÖRÜLEBİLECEK SUÇLAR VAR”

Gaziantep Valisi Davut Gül, şehirde suç oranlarının arttığı yönünde ki görüşlere katılmadığını dile getirerek, “Uyuşturucu da dahil olmak üzere asayiş, narkotik ve kaçakçılık olaylarına bakıldığında Gaziantep’in 2018’i 2017’den daha iyi. Olaylarda genel olarak artış yok, düşüş var. 2 milyonlu nüfuslu şehirlerin hepsinde görülebilecek suçlar, Gaziantep’te de var. Ama Gaziantep’te suç işleniyor, dünyanın başka yerinde suç işlenmiyor ve Gaziantep’te suç işleyenler cezalandırılmıyor gibi algı doğru değil. Türkiye genelinde suç oranında yüzde 4 artış varken, Gaziantep’te yüzde 1,5 azalış var.  Ayrıca 2018 yılının ikinci yarısından sonra mala karşı işlenen suçlarda yüzde 25 azalış oldu. Şehrimizde 350 bekçi görev yapıyor ve 200 bekçi daha verildi” diye konuştu.

“OKULLARIN TAMAMINDA GÜVENLİK KAMERASI VAR”

Vali Gül açıklamasını daha sonra şu şekilde sürdürdü;
“Okulların tamamına güvenlik kamerası koyarak, kameralar polis merkezlerine entegre edildi. Hiç kimse okulların önünde uyuşturucu satıldığını söyleyemez. Gaziantep’te öğrenci sayısı fazla, riskli olan okulların hepsinde güvenlik görevlisi var. Kamera sistemi var, servisler denetleniyor. Ancak dünyanın hiçbir yerinde uyuşturucu problemi polisiye tedbirlerle çözülmüyor, çözülemez. Herkes kendi evladına, kardeşine, komşusuna sahip çıkacak. Gençlerin, spor yapacağı, kültürel ve sosyal faaliyetler içerisinde olacağı ve manevi ihtiyaçlarının karşılayacak alt yapının olması lazım. 464 okulda okul spor kulübü kuruldu ve hedefimiz okulların tamamında olması. Lisanlı sporcu sayısı 400’den 12 bine yükseldi, hedefimiz ise 50 bin. İlk etapta 10 tane küçük okul tipi spor salonu, 10 tane okul tipi yüzme havuzu ve 6 tane de orta ölçekli tesis yapımına başlıyoruz. Okullarımızda okul meclisleri oluşturuyoruz. Onayını verdik, önümüzdeki hafta her okulda kurulmaya başlanacak. Oluşturulacak okul meclislerinde okul müdürü, okul müdür yardımcısı, okul aile birliği başkanı ve 4 öğretmenin yanı sıra 8 öğrenciden oluşacak.”

“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DEVLET POLİTİKASI”

Gül, “Uyuşturucu ile mücadele devlet politikasıdır. Dolayısıyla da milletin asli meselesidir. Uyuşturucu ile mücadele Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar yapıyoruz. İstanbul’dan sonra ikinci sıradayız. Eskiden uyuşturucuda transit ülkeydik. Şimdi uyuşturucu hem Avrupa ülkelerine gidiyor, hem de hedef ülkeyiz. Uyuşturucunun vasfı da değişti, çok kolay üretilebiliyor, bulunabiliyor, o açıdan gençlerimizin ve çocuklarımızın boşlukta kalmaması, sosyalleşmesi sorunun birinci çözümüdür” diye konuştu.

“EĞİTİM KURUMU SAYISINDA ÖNEMLİ ARTIŞ VAR”

“Gaziantep’te 2002 yılında eğitim kurumu sayımız 669’muş, şu anda ise bin 337. Öğrenci sayımız 319 bin iken öğretmen sayımız da 9 bin 903. Şimdi ise 590 bin öğrencimiz, 26 bin 892’de öğretmenimiz var. 6 bin olan derslik sayımız 19 bin 610’a çıktı” şeklinde konuşan Vali gül açıklamasını şu şekilde sürdürdü;
“Okul sayımız yüzde 100, derslik sayımız yüzde 228, öğrenci sayımız yüzde 84 ve öğretmen sayımız yüzde 174 artmış. Şu anda yapımı devam eden 4 bin dersliğimiz var. Tekli eğitime geçemediğimiz, çok göç alan, gecekondulaşmanın çok fazla olduğu yerlerde okul yapamıyoruz. Bir metrekare ağaç dikilecek alan yok. Bu gibi yerlerde sınıf başına 50-60 kişi düşüyor. Arsa meselesini kamulaştırma yaparak çözeceğiz. Bu seneki paramızı kamulaştırmaya harcayalım diyoruz. Kamulaştırma harcayacaksak, okul yapacak paramız yok, okul yapacak hayırsever arıyoruz.”

“SAĞLIK ALANINDA ÖNEMLİ BÜYÜME VAR”

“Gaziantep’teki şehir hastanesi bin 875 yataklı, içinde 7 hastane var ve 2020’nin Mart ayında tamamlanacak ve hizmet vermeye başlayacak” diye konuşan Gül, “2002 yılında yatak sayısı 2090 iken, şu anda 6 bin 5 ve 4 bin 170’i nitelikli yataktır. 6 olan istasyon sayımız 43’e çıkmış. 6 olan ambulans 86’ya, taşınan vaka sayısı 4 bin 756’dan 142 bin 353’e, 499 olan uzman hekim sayısı bin 593’e, 519 olan pratisyen hekim ise bin 283’e, diş hekimi sayımız ise 142’den 360’a çıkmış ve bunların yanında 19 özel hastane bulunuyor. Sağlıkta iyiye gidiyoruz daha da iyiye gidiyoruz” dedi.
AYSU YIKMIŞ


GÜNDEM
Haber Merkezi
10.01.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin