Seyahat edecekler dikkat!

Seyahat edecekler dikkat!

Akaryakıta gelen yüksek oranlı zamlar iğneden ipliğe her şeyin fiyatının yükselmesine neden olurken; zamlardan en çok etkilenen sektörlerden biri de otobüs firmaları oldu. Son 4 ayda otobüs bilet fiyatlarına yaklaşık yüzde 150 zam geldi.

ÜST ÜSTE ZAMLAR GELDİ

Eskiden öğrencilerin ve dar gelirlilerin daha uygun fiyatlı olduğu için tercih ettiği şehirlerarası otobüs yolculuğu da cep yakmaya başladı. Otobüs firması yetkilileri, yolcu sayısının neredeyse yüzde 60 oranında düştüğü için sefer sayılarını azalttıklarını, ancak buna rağmen otobüslerin tam kapasite dolmadığını söyledi.

YER BULABİLMEK ÇOK ZOR

Otobüs firmalarından rezervasyon yaptırmak isteyen vatandaşlar, hiçbir firmada yer kalmadığını öğrenince çareyi tanıdık aramakta buldu. Firmalarda çalışan şoför, muavin, host veya otobüs terminallerinde çalışanlara torpil yapmaları için devreye tanıdıklarını koyanlar da bilet bulamaz oldu. Mazota gelen zamları gerekçe göstererek, yaklaşık 10 gün önce şehirler arası yolcu biletlerine yüzde 40 zam yapan firma yetkilileri, bayram öncesi bilet satışlarını durdurarak fiyatları yükseltti. Otobüs firmaları, birlikte hareket ederek, gerek yaptıkları zamlarda gerekse bilet satışı durdurmada tekel oluşturmaya başladı. Herhangi bir denetimin yapılmadığı büyükşehirlerde, fiyatlar ve kimlere satış yapılacağı gişe çalışanlarının insafına terk edilmiş durumda.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
30.06.2022
Etiketler

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin