BU İDDİA UMARIZ DOĞRU DEĞİLDİR

Sağlık alanında önemli bir noktaya gelen Gaziantep’te Şehir Hastanesi Projesi inşaat halinde, projenin tamamlanmasının en az 3 yıl süreceği iddia ediliyor.
BU İDDİA UMARIZ DOĞRU DEĞİLDİR

Türkiye'nin önemli sanayi ve ticaret kentlerinden olan ve özellikle son yıllarda hem yurt içinden hem de Suriye'den yoğun göç alan Gaziantep'e, sağlık alanında sınıf atlatacak bin 875 yataklı Şehir Hastanesinin 2020 yılında hizmete sunulması planlanıyordu. Projenin planlanan tarihinde değil 2022 yılında ancak tamamlanacağı iddia ediliyor.

BU ÖNEMLİ PROJE NEDEN YAVAŞ İLERLİYOR? ORTAK AKIL HAREKETE GEÇMELİ!

Sağlık alanında üst üste açılan özel ve kamu hastaneleri ile ülke genelinde sağlık alanında söz sahibi olmak isteyen Gaziantep’te Şehir Hastanesi Projesinin halen tamamlanamaması karşısında kentin ortak aklının harekete geçmesi gerekiyor. Depreme dayanıksız olduğuna dair hakkında rapor düzenlenen Cengiz Gökçek Eğitim ve Araştırma Hastanesinin geleceği Şehir Hastanesi Projesinin tamamlanmasına bağlı. Diğer yandan 25 Aralık Devlet Hastanesiyle ilgili ortaya konacak olan tavırda Şehir Hastanesinin tamamlanmasının ardından netleşmiş olacak. Bu nedenle projenin bir an önce tamamlanması gerekiyor. Kent yöneticilerinin projenin tamamlanması noktasında bakanlıklar düzeyinde görüşmelerini sürdürdükleri fakat bir ilerleme sağlanamadığı ise iddialar arasında yer alıyor.

GAZİANTEP’İN SAĞLIK ALANINDA Kİ EN ÖNEMLİ PROJELERİNDEN BİRİSİ

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, kamu-özel işbirliğiyle temeli 2 yıl önce Nisan ayında atılan şehir hastanesi kompleksi, 636 yataklı genel, 498 yataklı kadın doğum ve çocuk, 205 yataklı kardiyovasküler cerrahi, 174 yataklı onkoloji, 150 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon, 100 yataklı yüksek güvenlikli adli psikiyatri ve 112 yataklı psikiyatri hastanelerinden oluşacak. Yaklaşık 638 bin metrekare kapalı alana sahip olacak komplekste, hasta mahremiyetinin ön planda tutulduğu, yüksek konfora sahip, içinde tuvalet ve banyosu bulunan 826 tek kişilik, 363 çift kişilik oda bulunacak. Ayrıca hastanede 62 ameliyathane, 277 yataklı yoğun bakım ünitesi, 30 yataklı diyaliz merkezi, 501 poliklinik yer alacak ve 4 bin 245 araçlık otopark yapılacak.

GÜNDEM
Bülent Öner
21.08.2019

Yorumlar

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin