USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

EVET ; MİMARLIK VE İNŞAAT FAKÜLTELERİ KAPATILSIN!

 EVET ; MİMARLIK VE İNŞAAT FAKÜLTELERİ KAPATILSIN!
19-09-2023
DİLİN KEMİĞİ
EVET ; MİMARLIK VE İNŞAAT FAKÜLTELERİ KAPATILSIN!
Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ve 49 kişinin ölümüne neden olan Gaziantep'teki Emre Apartmanı ile ilgili soruşturma tamamlandı. Soruşturma kapsamında inşaattan sorumlu 2'si tutuklu 4 sanık hakkında 22 yıl 6'şar ay hapis cezası istendi.
5 saati aşan duruşmada şikayetçiler deprem anında yaşadıklarını dile getirdi. Emre apartmanında yakınlarını kaybeden ve enkazdan yaralı olarak kurtulan mağdurlar hem yargılanan sanıklar hem de kusuru bulunan tüm sorumlu ve imza yetkililerinden şikayetçi olduklarını dile getirdi. Şikayetçiler ifadelerinde raporlarla kusurları sabit olan 4 sanık dışında, bina altında bulunan işyerlerinden  Hacı Usta tatlıcısına tadilat ile eklenen asma katın yumuşak kat etkisi yaratması, Yapı ve Kredi Bankasının klima takılması İçin yaptığı tadilatlar, Meray Kuruyemişteki esaslı tadilatların da   binanın deprem performansını etkilediğini belirtti . Mahkemece dinlenen tutuklu be tutuksuz sanıklar kusurları bulunmadığını savundu. Savcılık makamı tutuksuz sanıklarla ilgili adli kontrol hükümlerinin ve tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Mahkeme ev hapsi uygulanan Nazmi Tosun hakkındaki bu tedbiri kaldırırken, müteahhit Ali Emre ve Ahmet Yıldız’ın tutukluluk hali devamına karar verildi. Nazmi Tosun ve Erol Özuslu hakkındaki yurtdışına çöküş yasaklarının devam etmesine karar verildi. İkinci duruşma 8 Aralık 2023 te yapılacak.
Şimdi gelelim bu felaketin sorumlularının eğitim durumlarına. Evet felaket büyüktü ama yıkım tamamen ihmalkarlık ve cehalettendi. Çünkü canımızı emanet ettiğimiz, dünya paralar ödediğimiz evlerimiz ne yazık ki ehil olmayan insanların elinden çıkıyor. Bakınız Emre Apartmanının  müteahhitleri Ali emre  ortaokul, Ahmet yıldız ilkokul mezunu. Birkaç gündür TMMOB başkanları “Boşuna mı Okuduk” diye tepki verirken kim haksızsınız diyebilir ki?
Bir dönem eline para geçiren kasabından, doktorundan, memurundan, işçisinden kim varsa inşaatçılığa soyundu. Diploması olan değil parası olan bina dikmeye kalkınca da deprem felaketiyle acı gerçekler ortaya çıkmaya başladı.60-70 yıllık  usulüne uygun, düzgün yapıların burnu bile kanamazken, süslü püslü ama fos yapılan binalar insanların felaketi oldu.
Artık herkes biliyor ki insanları deprem değil, insanoğlunun cehaleti ve aç gözlülüğü öldürüyor.
Ayrıca projesinde de uygunluk olmadığa dair söylentilerin olduğu Emre Apartmanına ruhsat veren, onaylayan, görüp görmezden gelen…kim varsa sanık sandalyesine oturtulmalı.
Belki gidenler geri gelmez ama hiç değilse bundan sonrakilere bir önlem olur.
GÜNÜN SÖZÜ
Devlete eleştiriler onaylanmayabilir ama gereklidir. Vücuttaki “acı” ile aynı fonksiyona sahiptir. Sağlıksız bir duruma dikkat çeker.
Winston Churchill
TEBESSÜM
Doksanlı yaşlara yaklaşmış iki yaşlı kadın sohbet ediyorlarmış.
- “Benim bey bu sıralarda kötü bir alışkanlık edindi. Tırnaklarını yemeye başladı. Ne yaptıysam vazgeçiremedim. Sinirlerimi bozuyor.”
Diğer kadın ise cevaben:
- “Haklısın benimki de bir ara başladı ama uyguladığım tedbirlerle tırnak yemesini engelledim.” der.
- “Çok iyi! Ne yaptıysan bana da öğret lütfen.”
- “Çok basit dişlerini sakladım.”
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?