USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Meriç: "inşaat Mühendislerinin Meclis'teki sesi olacağım"

CHP Gaziantep Milletvekili Adayı İnşaat Mühendisi Melih Meriç İnşaat Mühendisleri Odası'nı ziyaret etti.Ziyarete Milletvekili Bayram Yılmazkaya da katıldı.Meriç ve Yılmazkaya, başarılı çalışmalarından dolayı İMO Şube Başkanı Burkay Güçyetmez ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

Meriç: "inşaat Mühendislerinin Meclis'teki sesi olacağım"
26-04-2023 13:28

"İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN SESİ OLACAĞINA İNANIYORUZ"

İMO Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, CHP Adayı ve İMO 10.ve 11. dönem Gaziantep Şube Başkanlığı görevinde bulunan Melih Meriç ve Milletvekili Bayram Yılmazkaya'nın ziyareti sırasında, Oda'nın çalışmaları ve inşaat mühendislerinin siyasilerden beklentileri ile ilgili bilgiler verdi. Başkan Güçyetmez, çok sayıda inşaat mühendisinin de katıldığı ziyaret sırasında konuşmasına, "10.ve 11. dönem şube başkanlığımızı başarı ile yapan Melih Meriç başkanımızı mecliste görmekten gurur duyarız. Çünkü bizlerin sesi olacağından şüphemiz yoktur. Özellikle bir takım mesleki yasaların çıkarılması ve düzenlemelerin yapılması konusunda kendisinden taleplerimiz olacaktır" diye sözlerine başladı.

"İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNE HER ZAMAN İHTİYAÇ VAR"

Mesleğin ve meslektaşlarının yaşadığı sorunları dile getiren Güçyetmez, şöyle devam etti: "İnşaat mühendisleri inşaat sürecinin figüranı değil, öncüleridir. Maalesef mesleki problemlerimizin sayısı çok fazla. Yakın zamandaki depremlerde de 50 binin üzerinde vatandaşımızı kaybettik. Bu felaketler de bir kez daha gösterdi ki, mesleğimiz çok ama çok önemli bir meslek ve de inşaat mühendislerine her zaman her yerde ihtiyaç var. Ülkemizin bizlere belki de en fazla ihtiyaç duyulduğu bir dönemden geçiyoruz. En önemli sorunlarımız arasında işsizlik ve istihdam sorunu,düşük ücret sorunun ilk sıralar da  geliyor. Bunun yanı sıra yetkin mühendislik yasasının acilen çıkarılması,mesleki sorumluluk sigortası yaptırımları,bir şantiyeye bir şef görevlendirilmesi zorunluluğu gibi taleplerimiz var. Kapsamlı bir meslek yasasına ihtiyacımız var.Sorunlarımızın takipçisi olarak mesleğimizin itibarsızlaştırılmasının önüne geçmek istiyoruz.

ORTA HASARLI BİNALAR NE OLACAK?

Diğer taraftan mesleğimiz çok itibarsızlaştırıldı. Üniversiteler ihtiyacın üzerinde mezun veriyor. Yapı denetim sistemi sağlıklı ve güvenli bina üretimine uygun değil. Sistemin değişmesi gerekiyor. Bildiğiniz gibi hasarlı bina kavramında bir belirsizlik var. Ağır, orta ve az hasarlı binalarımız var. Burada vatandaş kendi kaderine terk edildi. Özellikle orta hasarlı binalarla ilgili. Hiçbir yetkiliden net, açık bir açıklama yok. Çevre Şehircilik Bakanı'nın hepsini yıkacağız şeklinde açıklaması var. Bilimsellikten uzak olan bu görüşe itiraz ettik.  Çünkü küçük bir maliyetle güçlendirilebilecek durumdaki bir binanın yıkılmasını doğru bulmuyoruz. Bu nedenle de bu kararın gözden geçirilmesini istiyoruz. Seçimden sonra iktidara gelirseniz bu konu üzerinde durmanızı istiyoruz."

"GÜÇYETMEZ VE MESLEKTAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

CHP Milletvekili Adayı Melih Meriç, ziyaret sırasında konuşmasına İMO Gaziantep Şubesi'nin başarılı çalışmalarından övgü ile söz ederek başladı. Meriç, "Depremden hemen sonra başta Burkay başkanım olmak üzere meslektaşlarımız deprem bölgesinde gönüllü olarak çalıştı. O acıların içinde çok emek verdiler. Mesleğimizin gereklerini başarı ile yerine getirdiler. Hepinizin huzurunda başkanıma ve yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür ediyorum" dedi.

MERİÇ: PLANLAMAYA BÜYÜK ÖNEM VERECEĞİZ

Güçyetmez'in ardından söz alan Milletvekili Adayı ve İMO eski Şube Başkanı Melih Meriç, depremin inşaat mühendisliği mesleğinin ne kadar kutsal ve önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu ifade etti. Meriç, "Sorunları biliyorum. Özellikle genç mühendis arkadaşlarımızın ne tür sıkıntılar yaşadığını çok iyi biliyorum.Çözüm yolları için elimden geleni yapacağım.

TUTUKLU MÜHENDİS VE MÜTEAHHİTLERİN DURUMU

İnşaat mühendislerinin sorunlarının konuşulduğu ziyaret sırasında tutuklu mühendisler de gündeme geldi. İMO Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, "Çözülmesi gereken en önemli sorunlarımızdan birisi de, gözaltındaki meslektaşlarımızla ilgilidir. Suçlu olanlar elbetteki suçlarını çeksin ama Bugün kasten adam öldürseniz bile belli bir süresi var. Ama bizim meslektaşlarımız 20 yıl sonra var olan bir yapı stokunda meydana gelen  kusurdan dolayı gözaltına alınıp yargılanabiliyor, buna bir sorumluluk süresi getirilmeli.Doğru projelendirilen bir bina sonrasında fazla kat çıkılarak projeye uygun yapılmamışsa bir de üzerine  imar aflarıyla da yapı izin belgelerine tabi tutulmuşsa burada proje müellifi meslektaşlarımızın ne gibi bir suçu olabilir.

CHP Milletvekili Adayı Melih Meriç de, yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, "Hiçbir meslek grubunda ortaya koyduğunuz ürünün sorumluluğunu ömür boyu taşıyamazsınız. Taşımamanız gerekiyor.Çünkü şartlar çok hızlı değişiyor. 30 yıl önce yapılan inşaat ile şimdiki inşaat arasında gerek statik olarak, gerek malzeme olarak, gerekse de kalite olarak o kadar çok fark var.Binaların periyodik olarak  belirli yıl aralıklarında incelenmesi mevcut durumlarının analiz edilmesi gerekiyor.İnşallah Meclis'e gidersem bunu gündeme getireceğim" şeklinde açıklamada bulundu.

YILMAZKAYA: KENDİLERİNİ KURTARMAK İÇİN MÜHENDİSLERİ KURBAN SEÇTİLER

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya da, yaptığı konuşma ile Başkan Güçyetmez ve Milletvekili Adayı Melih Meriç'e destek verdi. Yılmazkaya, "Depremden sonra ülkeyi yönetenler, kendilerini kurtarmak için mühendis ve müteahhitleri kurban seçtiler. Bir binanın yapımı ve ruhsatlandırılmasında 23 kişinin imzası var. Sadece mühendisin imzası yok. Ama bunlar adeta cadı avına çıktılar. Milletin gazını almak için bir kurban lazımdı. Kurban olarak da mühendis ve müteahhitleri seçtiler" diye konuştu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
''ZAYIFLAMANIN TADI HİÇBİR YEMEKTE YOKTUR''
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3799+64
2Fenerbahçe3796+62
3Trabzonspor3764+17
4Başakşehir FK3758+10
5Beşiktaş3756+6
6Kasımpaşa3753-4
7Alanyaspor3751+3
8Sivasspor3751-8
9Çaykur Rizespor3750-8
10Antalyaspor3748-5
11Adana Demirspor3744-3
12Samsunspor3743-8
13Kayserispor3742-12
14Gaziantep FK3741-8
15Konyaspor3741-11
16MKE Ankaragücü3740-4
17Hatayspor3738-9
18Fatih Karagümrük3737-5
19Pendikspor3737-30
20İstanbulspor3716-47
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler