“KORONAVİRÜS KARŞISINDA KURALLARA UYMALIYIZ”

Koronavirüs salgını karşısında kurallara uymamakta ısrarcı olan Gazianteplilere Kent Konseyinden uyarıcı nitelikte önemli açıklamalar geldi.
“KORONAVİRÜS KARŞISINDA KURALLARA UYMALIYIZ”

Koronavirüs salgını karşısında Türkiye genelinde vaka sayısında düşüş yaşanırken Gaziantep’te ise vaka sayısında önemli artış gözlendi. Gaziantep Valiliği başta olmak üzere tüm yetkili kurumlar koronavirüse karşı uyarılarını sürdürürken, Gaziantep Kent Konseyi’nden önemli bir açıklama geldi. Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, kent genelinde kurallara önemli oranda uyulmadığını anlattı.

“KİŞİSEL ÖNLEMLER HALK SAĞLIĞI İÇİN”

“Son günlerde Gaziantep için sosyal medya, yazılı basın ve yetkililerin açıklamalarından anlaşıldığı gibi vaka sayısında artış olduğu belirtilmektedir. Yaptığımız gözlemler sonucunda Gaziantep’te, rutin maske kullanılmadığı, maske kullanılsa bile ağız ve burunu kapatmadığı, sosyal mesafe kuralına uyulmadığı, hijyen kurallarına uyulmadığı, çarşı, pazar, bankamatik ve PTT önlerinde aşırı yoğunluk olduğu tespit edilmektedir” şeklinde görüş belirten Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak sözlerine şu şekilde devam etti;

“Salgında önemli olan bulaşıcılığın önlenmesidir. Bu nedenle alınacak kişisel önlemler halk sağlığı için. Kendimiz, ailemiz ve şehrimiz için kurallara uyalım ve çevremizin de uyması için uyaralım.”

“KORONAVİRÜS ŞEHRİMİZİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR”

“Tüm dünyaya yayılan corona virüs ülkemizi ve şehrimizi olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir” şeklinde sözlerini sürdüren Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Türkiye’de hastalarımız büyük bir özveri ile çalışan doktor, ebe, hemşire, teknisyen ve temizlik personelleri tarafından sağlıklarına kavuşturmak için yoğun çaba göstermektedirler. Tüm sağlık personelinin emeklerine teşekkür ederiz. Ancak bu salgında önemli olan virüsün yayılmasını önlemek gerekir. Şuan Dünya Sağlık Teşkilatı verilerine göre; pandemi henüz bitmemiştir. Kesin tedavisi yoktur, halen uygulanan rendesivir, hiper inmunglobilin, konvelesan plazma, hidroksiclorakin gibi uygulamalar geçici köprü görevi görmektedir. Korona virüsü çok bulaşıcı ve tehlikeli olup ortadan kaybolsa bile tekrar salgın şeklinde çıkabilir. Önümüzdeki aylarda sosyal mesafe,  maske, el yıkama gibi tedbirlerin gevşetilmesi (rahatlama) ve ticari müesseselerin açılması durumunda önce küçük ve sonra da salgının tekrar başlayacağını ifade etmektedirler. Bu hastalığın Aşısı yoktur. Ancak çalışmalar devam etmektedir. Türkiye’de alınan sıkı önlemler sayesinde salgın kontrol altına alınmıştır. Salgının önlenmesi içinde çevremizi eğitelim. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.”

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
14.05.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin