“KAMU ÇALIŞANLARI KENTTEN KAÇIYOR”

Gaziantep’te görev yapan kamu çalışanlarının önemli bölümümün hayat pahalılığı nedeniyle kentte kalmak istemediği iddia edildi.
“KAMU ÇALIŞANLARI KENTTEN KAÇIYOR”

Başta kira ücretleri olmak üzere birçok alanda yaşam pahalılığından şikayet eden kamu çalışanlarının Gaziantep’te kalmak istemedikleri dile getirildi. İddia sahibi Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, kentte zorunlu hizmet akdi olan kamu çalışanlarının görev sürelerinin bitmesiyle birlikte veya özrü nedeniyle tayin istediklerini dile getirdi. Sadece öğretmenlerin değil kamuda çalışan çok sayıda kişinin kentte ki pahalı yaşam şartları nedeniyle Gaziantep’te yaşamlarını sürdürmek istemedikleri ifade edildi.

“KİRA ÜCRETLERİ CEP YAKIYOR”

Suriyeli sığınmacılarla birlikte kentte ki kira ücretlerinin arttığına dikkat çeken Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, “Gaziantep’te bugün itibariyle 7 ile 10 bin arasında öğretmen açığı bulunuyor. Yapımı devam eden okullarımızın tamamlanması halinde 3 veya 4 bin yeni dersliğe kavuşacağız. Kentimize tayinle gelen öğretmen sayısı ile kentten giden öğretmenlerin arasında neredeyse uçurum var. Bu uçurum sadece eğitim alanında değil diğer kamu kurumlarında görev yapan çok sayıda memurda Gaziantep dışında bir yere tayin noktasında beklemedeler. Kamu çalışanlarının kentte kalmak istememelerinin başında en çok kira ücretlerinin yüksek olması geliyor. Diğer yandan kentte ki sosyal yaşamında pahalı olması kira ücretlerinin üzerine eklenince kamu çalışanları yaşam alanlarının daha ucuz olduğu batı kentlerine gitmek istiyorlar” diye konuştu.

“KAMU ÇALIŞANLARI GAZİANTEP’E GELMEK İSTEMİYOR”

Gaziantep’te kamu kurumlarında görev yapacak olan memurların genellikle gelmek istemediğini anlatan Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, “Kamu çalışanlarının önemli bölümünün Gaziantep’e tayin noktasında sıcak bakmadıklarını biliyoruz. Bu nedenle kentte kamusal alanların bazı bölümlerinde personel sıkıntısı yaşanıyor. Eğitim ve sağlık alanında ağırlıklı olarak hissedilen bu durum karşısında Gaziantepli vatandaşlarımızda sıkıntı yaşıyorlar. Aşırı pahalı bir kent olarak görülen ve gösterilen Gaziantep’te kamu çalışanlarının kalmaları için nasıl bir çalışma yapılır bilemiyoruz ama anlattığımız bu gerçek gelişmeler ise kentimizin adına oldukça üzücü” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
12.02.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin