Günlük vaka sayısı 50-60’ı buluyor!

Günlük vaka sayısı 50-60’ı buluyor!

Gaziantep’te Koronavirüs’ün Türkiye’de yayılma gösterdiği ilk günlerde test yapılamaması gerçek sayılara ulaşılmasını engelledi. Tomografi çekilerek Koronavirüs vakası tespit edilmeye çalışıldı ve bundan sağlıklı sonuçlar alınamadı. Uzunca bir zaman virüs taşıyan hastalar tam olarak tespit edilemeyince gerekli filyasyon yapılamadı ve bu hastalar bulaşı yapmaya devam etti. Bu yüzden de Gaziantep’te gelinen noktada günde ortalama pozitif sayısı 50-60 arasında artıyor.

NEREDE NASIL YANLIŞ YAPILDI?

Öncelikle İçişleri Bakanlığı’nın aldığı ve Gaziantep Valiliği tarafından uygulamaya konulan kararlara ve tedbirlere tam olarak uyulmadı. Maske konusuna yeterince önem verilmeyen Gaziantep’te şu ana kadar Türkiye’de sokağa çıkma yasağını çiğneyen kişilere kesilen cezaların yarısı kesildi. Buna rağmen insanlar caddelerde, sokaklarda, marketlerde, PTT önlerinde, bankalarda yoğunluk oluşturmaya devam etti. Dışarıda işi olmayan vatandaş dahi sokağa çıktı. Ayrıca hastanelerde ülke ve kent yöneticilerine şirin gözükmeye çalışan bazı hastane yöneticileri Koronavirüs testi pozitifi çıkan hastaların açıklanmaması yönünde doktorlara, hemşirelere ve sağlık çalışanlarına baskılar uyguladı. Bu durum gerçek haritayı görmemizi engelledi ve tedbirlerin vatandaş tarafından sıkı tutulmamasına yol açtı.

ŞU ANA KADAR KENTTE Kİ VAKA SAYISI NE?

Gaziantep genelinde şu anda 900’ü aşkın Koronalı hasta bulunuyor. Bu hastalardan 20’yi aşkını yoğun bakımda tedavi görüyor. Entübe hasta sayısı ise 8. Gaziantep genelinde şu ana kadar 335 hasta iyileşerek taburcu edilirken toplamda 14 kişi de yaşamını yitirdi.

VAROŞ MAHALLELERE DİKKAT!

Kenar semlerde işsiz güçsüz birçok insan sokaklarda ve kapı önlerinde kümelenmeler oluşturuyor ve hiçbir işleri olmadıkları halde sokaklarda zaman geçiriyorlar. Kent genelinde kahvehaneler ve kıraathaneler kapalı ancak kenar semtlerde bu insanlar sokaklara adeta kendi kahvehanelerini kuruyorlar. Gaziantep Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü bu konuya daha özenli yaklaşmalı ve bu insanların Koronavirüs yayılımına katkı sağlamasını önlemelidir.

NASIL ÖNLEM ALINMALI NELER YAPILMALI?

Öncelikle Koronavirüs rakamları ile birçok hastane yöneticilerinin yüzleşmesi gerekmektedir. Tomografide ve testte pozitif çıkan hastalar tam iyileşmeden taburcu edilmemeli ve uygun karantina koşulları tam olarak oluşturulmalıdır. Gaziantep Valiliği’nin uygulamaya koyduğu her önleme harfiyen uyulmalıdır. Maske takma zorunluluğu herkese getirilmelidir. Vatandaşımızın büyük bir duyarlılık ile hareket etmesi ve işi olmayan hiç kimsenin asla ve asla dışarı çıkmaması gerekmektedir. Marketleri talan edercesine alışveriş yapmaktan kaçınılmalı. Bankalar ve PTT’lerde yoğunluk oluşturmaktan kaçınılmalı. Herkes işini olabildiğince evinden yapmalı. 2 kişiden fazla kimse bir araya gelmemeye özen göstermeli. Kişiler arasında en az 1,5 mesafe bulunmalı. Hijyen tedbirleri gevşememeli ve kolonya konusuna önem verilmeli.

GÜNDEM
Merve Tanrıöver
14.05.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin