USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Güncel

Büyükşehir’de 44 madde oy çokluğuyla kabul edildi

Büyükşehir’de 44 madde oy çokluğuyla kabul edildi
15-05-2020 12:47
Gaziantep

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı 2.Birleşim Toplantısı Belediye Başkanvekili Osman Toprak Başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündemde yer alan 79 madde görüşüldü. Görüşülen 44 madde oy çokluğuyla kabul edildi.

CHP’Lİ ÜYELER TEPKİ GÖSTERDİ

Toplantının açılışında konuşan CHP’li meclis üyeleri Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı tarafından talep edilmesine tepki gösterdiler. CHP’li meclis üyeleri, “Çalışanlarımızın sosyal medya hesaplarıyla ilgili yapılan çalışma İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı çalışanları tanımak, sosyal medyada kullandıkları mecraları öğretmek amacıyla takip etmiyor. Burada çalışan insanların sosyal medyalarını ne yapacaksınız? Özeli var, özeline neden giriyorsunuz? Buradan bütün büyükşehir belediyesi çalışanlarına sesleniyorum, sosyal medyanızı vermeyin” diye konuştular.

“SADECE EĞİTİM VERİLECEK”

CHP’li meclis üyelerinin ardından açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, “Biz hiçbir zaman hiçbir dönemde sosyal medya hesaplarını vermesini zorunlu tutmadık. Sosyal medya okuryazarlığı ile ilgili kendi personellerimize eğitim çalışması yapılacak. Eğitimi verecek olan kişilerin sosyal medyanın hangi konularında hangi bölüme ağırlık verilmesiyle ilgili anket çalışmasıdır. Başkaca hiçbir anlam yüklemek doğru değildir. Sosyal medya hesabımızdan da gerekli açıklama yapılmıştır. Tüm personellerimize sesleniyorum;  zorunluluk yoktur. Hesaplar verilirse eğitim verecek olan kişiye bilgilendirme yapacağız” dedi.

TOPLU ULAŞIMA ÖNEMLİ DESTEK

Gündemin 23.maddesinde Covid-19 salgınının ekonomik ve sosyal hayat etkilerinin azaltılmasına ilişin Büyükşehir Belediyelerine verilen yetki gereği kentte bulunan toplu taşıma araçlarına 3 ay süreyle sınırlı olmak üzere gelir desteği verilmesi konusu gündeme geldi. Gündem maddesi kapsamında kent ulaşımında görev alan özel halk otobüslerine Nisan-Mayıs ve Haziran aylarında 3 ay süreyle sınırlı olmak kaydıyla araç başına 1000 TL gelir desteği verilecek. Gazi Ulaş’a bağlı araçlara ise bu süreçte 12 bin TL destek verilecek.

“BÜTÇE ÖLÇEĞİNE GÖRE DÜZENLEME YAPTIK”

Gündem maddesini değerlendiren CHP’li meclis üyeleri, “Pandemi sürecinde şoförlerin aylığını çıkaracağı şekilde bir düzenleme talep ediyorlar. Şoförler bayram sürecinde evine ekmek götürsün” ifadelerini kullandılar.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Toprak, “Ülke olarak çok olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Başka belediyelerden toplu ulaşıma destekler verildi. Bazı belediyelerin de verdikleri destekler kağıt üzerinde kaldı. Biz kendi bütçemizi göz önünde bulundurarak maksimum düzeyde verebileceğimiz sınırları zorlayarak toplu ulaşım hizmeti veren esnafımıza yardımcı olabilmek adına karar aldık. Mayıs ayı sonrası sürecin devam etmesi halinde yeni bir düzenleme düşünülebilir” dedi.

ÜST ÜSTE İTİRAZLAR YAPILDI

Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı 2.Birleşim Toplantısında gündeme alınan 79 maddeden 44’ü oy çokluğuyla kabul edildi. 35 madde ise meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Meclis gündeminde yer alan imar ağırlıklı maddelere CHP’li meclis üyelerinin itiraz ettikleri görüldü.

CHP’Lİ ÜYELER RET OYU KULLANDI

Toplantıda ayrıca 2019 yılı faaliyet raporu oylandı. Meclis üyelerinin isimleri tek tek okunarak yapılan oylamada, toplam 40 üye oy kullandı. Yapılan oylama sonunda Büyükşehir Belediyesi 2019 Yılı Faaliyet Raporu 8 ret oyuna karşına 32 kabul oyu ile kabul edildi.

GASKİ BORÇLANACAK

Gündem dışından gündeme alınan madde ile GASKİ’nin 45 milyon TL borçlanması kararlaştırıldı. İlgili maddede, Ülkemizin içerisinde bulunduğu KOVID-19 pandemi sürecinde GASKİ Genel Müdürlüğü su kesintilerinin durdurulması, tahsilatların ertelenmesi gibi gelir azaltıcı nedenlerden, şehrimizin içme suyu teminiyle birlikte şehir geneli içme suyu, kanalizasyon bakım ve onarım, arıza gibi zorunlu ihtiyaçların karşılanması gerekliliği, genel tahsilatın azalması nedeniyle İller Bankası dahil iç kaynaklı kamu ve özel bankalardan 45 Milyon TL borçlanma sağlanması için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ve GASKİ Yönetim Kurulu’na yetki verilmesi maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

BELEDİYE BAŞKANINA BORÇLANMA YETKİSİ VERİLDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e borçlanma yetkisi verilmesi konusu görüşüldü. İlgili maddede, İlimizdeki hızlı göç, ekonomik, sosyal ve kültürel değişimden kaynaklanan toplumsal ihtiyaçlara paralel olarak nitelikli hizmet sunumu, barınma, su ve kanalizasyon ile toplu ulaşım olmak üzere yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, belediyemizin 5 yıllık stratejik planda öngörülen hedef ve projelerin gerçekleştirilmesi ve dünyada meydana gelen KOVID-19 salgın tedbirlerinin uygulanması aşamasında beklenmeyen cari giderlerin karşılanması amacıyla 2020 yılında kullanılmak üzere kamu bankası, İller Bankası ve özel bankalardan 148 Milyon TL tutarında iç kaynaklı kredi kullanılması, kredi kullanımı için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
06.02.23
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler