Restore gerekiyor

Restore gerekiyor

Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Kemikli Bedestende restore çalışmalarının başlatılması gerekiyor. 1865 yılında yaptırılan ve 48 dükkanın bulunduğu Gaziantep’in ayakta kalmış son bedestenlerinden biri olan Kemikli Bedestenin restore edilmesi konusunda çalışma yapılması bekleniyor.

HER İKİ BEDESTENDE DE 48 İŞYERİ BULUNUYOR

Şehitler Caddesi üzerinde yer alan Kemikli Bedesten, uzun yıllardan bu yana Gaziantep halkına hizmet veriyor. Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait olan Kemikli Bedesten’de 1’nolu ve 2’nolu kısımlarda 48 iş yeri bulunuyor. Onlarca esnafın iş yaptığı Kemikli Bedesten’in kötü görüntüsü ise dikkatlerde kaçmıyor. 1865 yılında Müftü Hacı Osman Efendi tarafından yaptırılan Kemikli Bedesten 48 dükkanın olduğu ince uzun mimarisiyle inşa edildiği dönemi yansıtıyor. Gaziantep’te ayakta kalmış son bedestenlerden biri olan Kemikli Bedesten’in restore edilerek, Gaziantep Kültürüne kazandırılması bekleniyor.

KAMİKLİ BEDESTENİN TARİHÇESİ

Kitabesi bulunmayan bedestenin Hacı Müftü Osman Efendi tarafından, 1860-1862 yıllarında yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Her biri 15x60 metre ebadında olan iki bölümlü, dikdörtgen planlı ve kesme taştan yapılmış bir yapıdır. Temel kazıları sırasında kemik bulunduğu için halk arasında Kemikli Bedesten olarak adlandırılmıştır. Bedestenin bir kısmının Mecidiye, diğer kısmının ise Aziziye olarak adlandırılması, eserin yapımına Abdülmecid zamanında başlandığı ve Abdülaziz zamanında bitirildiğini akla getirmektedir. Kapalı çarşı plan tipinde düzenlenen her bedestende iki taraflı 40 dükkan yer almaktadır. Dükkanlar arasındaki geçiş bölümü beşik tonozla örtülmekte ve tonoz üzerinde belli aralıklarla aydınlatma pencereleri bulunmaktadır.

GÜNDEM
Bülent Öner
12.09.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin