ÖLÜMCÜL VİRÜSTE KIRMIZI ALARM!

Gaziantep'te uzmanlar koronavirüse karşı vatandaşlar uyarıldı. Şu anda hastaneye başvuran semptomatik bireylerin yüzde 50’den fazlasının pozitif çıktığı kaydedildi. Gaziantep’te Günlük vaka sayısı bini geçti.
ÖLÜMCÜL VİRÜSTE KIRMIZI ALARM!

Ülke genelinde olduğu gibi  Gaziantep’te de yaz tatili ve kurban bayramının etkisiyle koronavirüs vaka sayılarında artış yaşanmaya devam ediyor. Gaziantep’te günlük vaka sayları bini geçerken, hastaneye başvuran samptomatik bireylerin yüzde 50’den fazlasının pozitif çıktığı iddia edildi.

YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİNDE ARTIŞ DİKKAT ÇEKİYOR

Semptomatik bireyler dışında asemptomatik olarak toplumda dolaşan kişilerinde sayılarının oldukça yüksek olduğu belirtildi. Bu yüzden pozitif kişi sayısında paralel olarak oranların arttığı görülüyor. Hastane ve yoğun bakım ihtiyacı olan hasta sayısında yaşanan artışla ilgili olarak bilgi veren yetkililer, Gaziantep’te yoğun bakım doluluk oranının yüzde 30’lara kadar çıktığını söyledi. Yetkililer, 65 yaş üstünde kronik rahatsızlığı olan hipertansiyonu, diyabeti, kalp ve damar rahatsızlıkları ya da ek bir rahatsızlığı olan kişilerin hatırlatma dozlarını yaptırmadılarsa daha fazla yoğun bakıma ihtiyaç duyduklarını kaydettiler.

ÖLÜM ORANINDA KORKUTAN ARTIŞ

Vakaların artmasıyla birlikte kronik rahatsızlığı olan ve koronavirüsten vefat eden kişi sayısında da artış yaşanmaya başladı. Gaziantep’te geçen 2 yıla oranla vefat edenlerin sayısının çok düşük olduğu ifade edilsede, son bir ay içinde Gaziantep’te covid 19’dan kaynaklı 15 kişinin vefat ettiği öğrenildi. Uzmanlar, özellikle semptomu olan, hafif burun akıntısı bulunan bireylerin maske takmıyor olmasının vaka sayılarının artmasında etkili olduğu belirtildi. Vaka sayılarındaki artışların düşürülmesi ve önüne geçilmesi için maske, mesafe kurallarına ısrarla uyulması gerektiği ve hatırlatma dozlarının ciddiyetle yapılması gerektiği tavsiyesinde bulundular.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
5.08.2022

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin