USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

HAFTANIN “EN…”LERİ…

HAFTANIN “EN…”LERİ…
21-05-2024
---Türk milletinin Atatürk’ü anma,19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. 
---Yurt genelinde yeni hafta da hava sıcaklıkları artacak.
---İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti
---Şanlıurfa’da bir kişi kavga ayırmak için ezan okudu.
---Uluslararası Ceza Mahkemesi Netanyahu hakkında savaş suçu iddiasıyla tutuklama istedi
---Korkuteli ilçesinde otomobilin takla atarak tarlaya yuvarlandığı kazada Şebiha Durmaz (3) ile Fatma Yarbaşı (65) hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı.
---Karaman’da 11 yaşındaki çocuk minibüsün altında kalmaktan son anda kurtuldu.
---Sakarya’da kontrolden çıkarak devrilen midibüsün sürücüsü hayatını kaybetti.
---Gram altın 2500 Tl ile tüm zamanların rekorunu kırdı.
---Milli Eğitim Bakanlığınca yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular, 20-31 Mayıs tarihleri arasında elektronik ortamda alınacak.
---Ünlü sunucu Erkan Yolaç hayatını kaybetti.
---Avukat Feyza Altun sosyal medyadaki şeriatla ilgili paylaşımı nedeniyle yargılandığı davada 'Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' suçundan 9 ay hapis cezasıyla cezalandırıldı.
---Bakan Vedat Işıkhan, raporlu kronik Hepatit B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçlarının artık aile hekimlerince yazılabileceğini bildirdi. Işıkhan, aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçların sayısını artıran yeni bir düzenleme hazırladıklarını açıkladı.
---2023 yıl sonu itibarıyla Türkiye'nin toplam nüfusu 85 milyon 372 bin 377 kişi iken 15-24 yaş grubundaki genç nüfus 12 milyon 872 bin 39 kişi oldu. Verilere göre, Türkiye nüfusunun yüzde 15,1'ini genç nüfus oluşturdu. Böylelikle genç nüfus oranı Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en düşük seviyesine geriledi.
---Türkiye’de en çok doğum temmuz ayında oldu.Türkiye’de geçen yıl 29 bin 708 ikiz, 1311 üçüz, 70 dördüz doğum gerçekleşti, en çok doğum temmuz ayında oldu. 958 bin 408 bebeğin dünyaya geldiği 2023’te doğum sayısı, verilerin kaydedildiği 2001’den sonra ilk kez 1 milyonun altında kaldı.
---Kobani Davası olarak da bilinen "6-8 Ekim Terör Olaylı Davası"nın sonuçlanmasının ardından İzmir Valiliği tarafından yapılan duyuruda, kentte 19 Mayıs'a kadar kentte toplantı, yürüyüş gibi eylemlerin yasaklandığı bildirildi.
---Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre, 28 Şubat davası sanıklarının kalan cezaları kaldırıldı.
Karara göre, Fevzi Türkeri, Yıldırım Türker, Cevat Temel Özkaynak, Erol Özkasnak, Çevik Bir, Haci Sülük, Aliefter Aslan, Avni Yılmaz, Sevda Yüksel, Gülbey Sarıoğlu, Süleyman Tuna, Abdulhekim Yılmaz, Çetin Doğan ve Aydan Erol'un kalan cezaları kaldırıldı.
---6-8 Ekim 2014'te çıkan sokak eylemlerine ilişkin davada eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş toplam 42 yıl, Figen Yüksekdağ 30 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ahmet Türk ile eski milletvekili Emine Ayna 10 yıl hapis aldı. Altan Tan, Sırrı Süreyya Önder, Ayhan Bilgen, Aysel Tuğluk'un da bulunduğu 12 sanığın beraatine karar verildi.
---Antalya Havalimanı’nda görevli bazı personelin gece saatlerinde ishal, kusma, halsizlik şikayetleri üzerine bölgeye sağlık ekipleri sevk edildi. 112 Acil Sağlık ekiplerince 42 kişi kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı.
---Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, soruşturmanın gizli tanığı S.S'nin ifadelerinde geçen iddialarla ilgili olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görev yapan dört kamu görevlisinin gözaltına alındığı belirtildi.
---Ortalama hane halkı büyüklüğünün en yüksek olduğu il 4,86 kişiyle Şırnak olarak kayıtlara geçti. Tek kişilik hane halklarının oranının en yüksek olduğu il yüzde 30,4 ile Gümüşhane oldu.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?