USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

HAFTANIN “EN..”LERİ…

HAFTANIN “EN..”LERİ…
11-02-2024
------İMO Gaziantep seçimlerini Burkay Güçyetmez kazandı.
-------AK Parti Gaziantep eski milletvekilli Şamil Tayyar’a deprem konutu çıktı.
-------Yeniden Refah Partisi Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Şükrü Yılmaz oldu.
-------İYİ Parti Gaziantep eski il başkanı ve Genel Başkan Meral Akşener’in eski danışmanı Oğuz Hocaoğlu partisinden istifa etti.
-------Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve GASKİ Genel Müdürlüğü'ne bağlı çalışanları kapsayan 2024 yılı Toplu İş Sözleşmeleri kapsamında yüzde 100 zam yapıldı.
-------Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ta yaptığı mitingde doğal gaz desteğinin devam edeceğini duyurdu. 
------Türkiye, önümüzdeki hafta batı bölgelerden başlayarak yeni bir yağışlı sistemin etkisi altına girecek. Sıcaklıklar mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edecek.
------Amerikan müzik şirketi Sony Music, ünlü şarkıcı Michael Jackson'ın şarkılarından oluşan kataloğun yarısını yaklaşık 600 milyon dolara satın aldı.
-------BTK’nın yeni taslağıyla artık tüketiciler, tablet, telefon, laptop ve kamera gibi teknolojik aletleri şarj cihazı olmadan da alabilecek.
-------Gençlere 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira krediyi içeren Aile ve Gençlik Fonu’na ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunla gençlere evlilik süreçlerinde faizsiz kredi imkanı sağlanacak. Başvurular 15 Şubat’ta başlayacak.
------Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı ve Yol Haritası ile hızlı tren hizmeti alan il sayımızı Ankara-İzmir, Mersin-Adana-Gaziantep, Halkalı-Kapıkule gibi tüm hızlı tren projelerimizi tamamladığımızda 52'ye ulaştırmış olacağız. Demir yolu hat uzunluğumuzu da 28 bin 590 kilometreye eriştirmiş olacağız" dedi.
-------Türkiye'de tek kişilik hane halkı sayısı 2023'te yaklaşık 5,2 milyon oldu. Tek kişilik hane halkı sayısı son 10 yılda yüzde 77,2 arttı. Bu durumdaki hane halkları en çok İstanbul'da, en az Bayburt'ta bulunuyor.
-------Hollanda'nın 1977-1982 yılları arasında başbakanlığını yapan Dries van Agt, eşiyle birlikte "el ele" ötanazi yoluyla hayatlarına son verdi. Her ikisi de 93 yaşındaydı.
-------Dünya da çikolata kıtlığının yaşanması bekleniyor.
-------B sınıfı ehliyetle 125 cc motosiklet kullanılabilecek: Karar Resmi Gazete'de
-------Fermentasyon sonrası ısıl işlem görmüş fermente süt ürünü, çeşnili/aromalı yoğurt ve çeşnili/aromalı süzme yoğurt en fazla 500 gramlık ambalajlarda piyasaya arz edilebilecek.
-------Okul yönetiminin dışarıdan kitap teminine de karşı çıktığı veli, mahkeme kararıyla ödediği fazla ücreti alacak.
-------İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Dünya'ya döndü.
-------Çağlayan Adliyesi'nde polis noktasına silahlı saldırı: 2 saldırgan öldürüldü, 1 vatandaş hayatını kaybetti
-------Feneryolu Marmaray istasyonunda bir kişi, seferler yapıldığı sırada raylara atlayarak intihar etti.
-------“Konuyla ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde fitre miktarı 2024 yılı Ramazan ayı için 130 TL olarak belirlenmiştir.
-------Kazakistan'da cerrahi hadım yasası kabul edildi: Pedofillerin cinsel organı kesilecek.
-------Türkiye’nin nüfus artış hızı, 15 yılın en düşük seviyesi olarak kayda geçti. İstanbul'un nüfusu önceki yıla göre 252 bin 27 kişi azaldı.
-------Hatay’da ‘sessiz yürüyüş’ düzenlenirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş ve CHP Genel Başkanı Özel protesto edildi.
-------Hukukçulara göre, depremin 1 yılı doldurmasıyla bulunamayan kişiler bugünden itibaren ölm.ş kabul edilecek.
-------Daha tacını takmasının üzerinden sadece 9 ay geçen İngiltere Kralı III. Charles’ın kansere yakalandığının açıklanması tüm dünyada büyük bir şok dalgası yarattı. 
------Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nden araştırmacılar volkanik patlamalar sırasında gerçekleşen yıldırım çarpmalarının ilk yaşam formlarının ihtiyaç duyduğu nitrojeni sağlamış olabileceğini ortaya çıkardı. Buna göre Türkiye, Peru ve İtalya'da gerçekleşen volkanik aktiviteler Dünya'da yaşamı meydana getirmiş olabilir.
-------Adana’da yaşayan Fadime Gökçe, enkaz altında kalan kızı Fikriye Aybüke Körük'ü bir yıldır arıyor. Depremin yıl dönümünde Kahramanmaraş'ta kızının yaşadığı binanın enkazı önüne gelen anne, "Benim kızım yok. Ben kızımı her yerde arıyorum. Kızımın peşindeyim. Fotoğrafı var, kızımın hastaneye girişi var ama kendisi ortada yok. Bu şekilde uğraşıyoruz" dedi.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?