USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

HAFTANIN “EN…”LERİ….

HAFTANIN “EN…”LERİ….
24-09-2023
--------CHP Gaziantep İl Başkanlığını Reis Reisoğlu kazandı.
-------Deprem bölgesindeki hasarlı konutlara yönelik yapılan DASK ödemeleri ile ilgili emsal bir karar çıktı. Sigorta Tahkim Komisyonu Hakem Heyeti, DASK ödemelerinin yeni tarifeden artırılan limitler esas alınarak yapılması gerektiğine karar verdi.
--------Yargıtay kaynanasına hakaret eden kadının boşanmada tam kusurlu olduğuna ve yoksulluk nafakası alamayacağına hükmetti.
-------Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne giren sokak kedisi, diyafram rüptürü (yırtılması) tanısı ile ameliyat edildi. 45 günlük tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuşan 'Ali Cabbar' ismi verilen sokak kedisi, sahibi olmadığı için taburcu edilemedi.
-------Elemelerin son maçında Belçika’yı 3-0 yenen takımımız, 7’de 7 ile olimpiyatlara gidiyor.
-------Erzurum'un Horasan ilçesinde yolcu otobüsünün şarampole devrilmesi sonucu 3 kişi yaşamını yitirdi, 22 kişi yaralandı.
--------Antalya’nın Aksu ilçesinde otluk alanda yangın çıktı. Alevler kısa süre kıyıda bakımı yapılan lüks teknelere, sonra da ormana sıçradı. 
--------Kahramanmaraş ta 4,6 büyüklüğünde deprem oldu.
--------Prof. Dr. Tevfik Özlü, okulların açılmasıyla birlikte hastanelerde solunum yolu enfeksiyonları hastalıklarında artış yaşandığını belirtti.
--------Milli Eğitim Bakanı Tekin: Türkçe ortalaması 70 olmayan öğrenci sınıf geçemeyecek.
--------İstanbul’da balıkçının oltasından kurtulan palamut, trafik kazasında öldü.
--------Sığınmacı karşıtı' haberlerde kin ve nefreti yayma gerekçesiyle gözaltına alınan Aykırı Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak, Haber Report ve Ajans Muhbir hesaplarının yöneticileri polisteki sorgularının ardından çıkartıldıkları mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.
--------Türkiye genelinde Konut Kira Değeri, ağustosta temmuza göre ortalama yüzde 10,04; geçen yılın aynı dönemine göre ise ortalama yüzde 137,24 oranında arttı.
--------Atatürk e  hakaretten tutuklanan lise öğrencisi ifadesinde “Ben hareketi yaptığım sırada fotoğrafın M.K.Atatürk’e ait olduğunu bilmiyordum. Pişmanım”dedi.
--------Merkez Bankası faizi yüzde 30 seviyesine yükseltti.
--------Irak'ın Kerkük şehrinde resmi dairelerde yazılar ve dış mekan tabelaları Arapça ve Kürtçe'nin yanı sıra artık Türkçe de yazılacak.
--------İnsanlar üzerinde beyin çipi deneyleri başlıyor.
--------Türkiye'de bulunan dünyadaki en önemli arkeolojik alanlardan biri "Gordion antik kenti" ile "Anadolu'nun Orta Çağ Dönemi Ahşap Direkli ve Kirişli Camileri"nin, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kaydedilmesiyle Türkiye'deki toplam miras alanı sayısı 21'e ulaştı.
--------Adana’da 8 sene önce ‘Aha dayıya sor’ sözleriyle sosyal medyada fenomen olan gaspçı Hüseyin’i adliyeye götüren polis memuru Osman Akıncı görev başında kalp krizi geçirerek şehit oldu.
--------Bahçeli: "Avrupa Birliğinin müzakere defteri, açılmamak üzere mutlaka kapatılmalıdır. Bizim için AB bitmiştir. AB ile doğmadık, AB ile ölmeyiz."
--------Amerikan PBS kanalının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, röportajda sözünün kesilmesine tepki gösterdi: Sözümü kesmeye hakkın yok. Saygı duyacaksın, yargının verdiği karara saygı duyacaksın.
---------TÜİK verilerine göre, 2020-2022 döneminde doğuşta beklenen yaşam süresi 77,5 yıl olarak belirlendi. Bu süre erkeklerde ortalama 74,8 yıl, kadınlarda ortalama 80,3 yıl oldu.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?