Yunus heykeli nerede?

Yunus heykeli nerede?

Gaziantep’in merkezinde insanların en çok uğrak yeri olan Balıklı Parkı’nda üst üste gerçekleştirilen düzenleme ile kente yeni bir meydan daha kazandırıldı. Kazandırılan bu meydanda daha önce yer alan ve Balıklı Parkı’nın simgesi haline gelen yunus balığı ile çocuk heykeli yok oldu. Aradan geçen uzun zamana rağmen heykelin nerede olduğuna dair tek bir açıklama yok.

YUNUS BALIĞI HEYKELİ DAHA ÖNCE 2 KEZ ÇALINDI

Gaziantep’in bilinen en önemli parklarından biri olan Balıklı Meydanı adını meydanda yer alan yunus balığı heykelinden aldı. Heykel daha önce 2 kez hırsızlar tarafından çalındı fakat polis tarafından bulunarak yeniden yerine konuldu. Meydan çalışmalarının başlamasının ardından alana değişik heykel figürleri konuldu. Bu heykellerin ve meydanın tam ortasında yer alması gereken yunus ve çocuk heykeli ise bugün yerinde durmuyor. Heykelin nerede olduğu kimse tarafından bilinmiyor.

MEYDAN ÇALIŞMASI TAMAMLANDI HEYKEL YOK OLDU

Gaziantep’in merkezinde insanların en çok uğrak yeri olan Balıklı Parkı’nda gerçekleştirilen düzenleme ile kente yeni bir meydan daha kazandırıldı. Kentin en kalabalık bölgesi konumunda bulunan Gaziler Caddesi’nin yanı başındaki Balıklı Parkı, yılların vermiş olduğu yorgunluğu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri ile üzerinden atarak yeni yüzü ile vatandaşların vazgeçilmez mekanlarından oldu. ‘Kentim Çarşım Yenileniyor Projesi’ kapsamında restorasyonuna başlanan Balıklı Parkı meydan düzenlemesi çalışması ile açılan 3 bin 500 metre karelik alan üzerine oluşturulan yeni meydanda taban döşeme ve yeşil alan vatandaşlar tarafından beğenildi ama meydanda yer alan yunus balığı ile çocuk heykeli ortadan kayboldu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin kent meydanı ve tarihsel olarak küçük ölçekte toplanma merkezi oluşturmayı amaçlandığı bu çalışmada tarihi ve mimari açıdan tüm unsurlar göz önüne alındı.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
16.06.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin