TİCARİ MESAJA REKOR CEZA!

Vatandaşların cep telefonlarına izinsiz ticari SMS attıkları için şikâyet edilen 100 firmaya 1 milyon 250 bin lira ceza kesildi.
TİCARİ MESAJA REKOR CEZA!

Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü vatandaşların cep telefonlarına izinsiz ticari içerikli mesaj atan 100 firma hakkında işlem yaptı. İl Müdürlüğü yapılan incelemelerin ardından şikayete maruz kalan firmalara toplamda 1 milyon 250 bin lira para cezası uyguladı. Vatandaşlara gelen ticari içerikli telefon mesajlarıyla ilgili şikayette bulunulursa o firma hakkında yasal işlem yapılıyor. Gaziantep Ticaret İl Müdürü İsmail İncesoy, izinsiz ticari mesajlara yönelik çalışmaların aralıksız şekilde sürdürüldüğüne dikkat çekti.

ŞİKAYETE KONU OLURSA YETKİLİLER HAREKETE GEÇİYOR

Telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü içerikli iletilere yönelik cezai işlem uygulanıyor. İşte bu doğrultuda Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğüne gerçekleştirilen şikayetler değerlendirmeye alındı. Yapılan incelemelerde şikayete konu 100 firma hakkında idari para cezası uygulandı.

E-DEVLET ÜZERİNDEN ŞİKAYET EDİLİYOR

“Hizmet sağlayıcılar tarafından gönderilen ticari elektronik iletilerin muhatabı olan arama, mesaj ve e-posta gibi iletişim adresi sahibi kişiler alıcı olarak ifade edilmektedir. Mevcut uygulamada alıcılar hizmet sağlayıcılara verdikleri ticari elektronik ileti onaylarının takibini her bir hizmet sağlayıcı bazında ayrı ayrı yapmaktadır” şeklinde konuşan Gaziantep Ticaret İl Müdürü İsmail İncesoy açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Daha önce izin verilmeyen veya verilen izne yönelik ret hakkının kullanılmasına rağmen bazı işletmeler tarafından hukuka aykırı olarak tüketicilere ticari elektronik ileti gönderilmeye devam edilmektedir. Mevcut uygulamada alıcılar, izinsiz ileti gönderimlerini E-Devlet üzerinden ‘’Ticaret Bakanlığı Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi’’ aracılığıyla veya yazılı olarak bulundukları yerdeki il ticaret müdürlüğüne şikayet edebilmektedir. Şikayet hakkının ticari elektronik iletinin gönderildiği tarihten itibaren üç ay içinde kullanılması gerekmektedir.”

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
19.04.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin