TİCARET BAKANLIĞINDAN KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPILDI

Ticaret Bakanlığı kurda yaşanan dalgalanmayı fırsata çeviren gözü açık ticari kuruluşlara şok baskınlar gerçekleştirdi
TİCARET BAKANLIĞINDAN KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPILDI

Dolarda yaşanan artış karşısında eldeki stok ürünleri kura göre fiyatlandıran gözü açık ticari kuruluşlara yönelik ülke genelinde denetim başlatıldı. Yapılan denetimlerde çok sayıda ürünün kısa sürede yoğun şekilde fiyat artışına maruz kaldığı gözlendi. Gaziantep’te çok sayıda meslek örgütü yaşanan yoğun fiyat artışı karşısında ham madde alamaz duruma geldiklerini dile getirmişlerdi. İşte buradan yola çıkan Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri denetimleri artırdı. Yapılan denetimlerde bazı işyerleri hakkında tutanak düzenlendi.

GAZİANTEP TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ DENETİMLERİNİ ARTIRDI

Gaziantep İl Ticaret Müdürlüğüne bağlı denetim ekipleri yoğun şikayetler ve bakanlığın talimatları doğrultusunda denetim çalışmalarını artırdı. Çok sayıda işyeri hakkında tutanak düzenleyen ekipler şikayete konu sorunların üzerine gitti. Ticaret Bakanlığı, son dönemde finansal piyasalardaki geçici dalgalanmaları fırsat bilen bazı spekülatörlerin çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışları yaptığı yönündeki duyumlar üzerine saha denetimlerini sıklaştırdı. Ticaret Bakanlığı, son dönemde finansal piyasalardaki geçici dalgalanmaları fırsat bilen bazı spekülatörlerin çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışları yaptığı yönündeki duyumlar üzerine saha denetimlerini artırdı. Denetimler neticesinde bazı temel ürün gruplarında normalin üzerinde fiyat artışları, bazılarında ise gramaj düşürülerek örtülü zam yapıldığı tespit edilirken, bakanlık tarafından gerekli idari işlemler başlatıldı.

TİCARET BAKANLIĞINDAN KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPILDI

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bakanlık yetkilileri, girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket edenleri tespit etmek amacıyla Türkiye genelinde bir çok ilde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren iş yerlerini denetledi. Gaziantep’le birlikte 80 ilde daha eş zamanlı denetimler kapsamında, mobilya ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren iş yerlerine gidildi. Ekipler, fiyatlarda anlık yapılan değişimleri inceledi ve bu değişiklikler hakkında bilgi aldı. Yapılan denetimler neticesinde bazı temel ürün gruplarında normalin üzerinde fiyat artışları gözlemlendi. Ayrıca bazı ürün gruplarında gramaj düşürülerek örtülü zam yapıldığı ve fiyat etiketi ile ambalajlarda mevzuata uygunsuzluk bulunduğu tespit edildi. Bakanlık tarafından söz konusu uygulamalarla ilgili gerekli idari işlemler başlatıldı.

GÖZÜ AÇIK FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRILMAYACAK

Ticaret Bakanlığınca fırsatçılığın önüne geçmek amacıyla yapılan denetimler 3 koldan gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede "6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu", "Ticari Reklam ve Haksız ticari Uygulamalar Yönetmeliği", "4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun" kapsamında denetimler yapılıyor. Aykırılık tespit edilen uygulamalara ilişkin bu mevzuatların cezai hükümleri çerçevesinde yaptırım uygulanıyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da son dönemde finansal piyasalardaki geçici dalgalanmaları fırsat olarak gören bazı spekülatörlerin, çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışları, stokçuluk gibi piyasada fiyat oluşumunu bozucu davranışlar gerçekleştirdiklerini ifade ederek, bakanlık olarak gelişmeleri anlık takip ederek, piyasa dengesinin bozulmasını engelleyici tedbirleri almaya devam edeceklerini açıklamıştı. Resmi Gazete'de cuma günü yayımlanan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'le "girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak" aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına alınmıştı.

GÜNDEM
Haber Merkezi
21.10.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin