USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Mobil

Taş Kırma Ünitesi (ESWL) çocuk hastalara hizmet vermeye başladı

Taş Kırma Ünitesi (ESWL) çocuk hastalara hizmet vermeye başladı
08-08-2022 08:36
Gaziantep

Mayıs ayında 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde hizmete alınan ve Gaziantep Kamu Hastaneleri içerisinde ilk ve tek olma özelliği taşıyan ESWL (Taş Kırma Ünitesi) yetişkin hastalardan sonra yapılan düzenlemeler ile Anestezi altında çocuk hastalara da hizmet vermeye başladı.

Günümüzde aktif tedavi gerektiren taşların yaklaşık olarak %85’i ESWL (Taş Kırma) ile tedavi edilir. Klinikte ilk kez 1980 yılında uygulanmaya başlanmış olup üriner sistem taşlarının tedavisini dramatik olarak değiştirmiştir. ESWL ameliyatsız taş kırma, idrar yolunda tıkanma yaratan ve düşmeyen taşlar açık ameliyat gerektirirken günümüzde ESWL ile taşlar küçük parçalara ayrılmakta ve idrar yolundan atılmaktadır. ESWL girişimsel olmadığı gibi erişkinlerde anestezi gerektirmeyen ve kişinin günlük yaşantısını etkilemeden yapılabilen bir işlemdir."
25 Aralık devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Emin TÜRK yaptığı açıklamada “Yeni ESWL (Taş Kırma) cihazı Gaziantep Kamu Hastaneleri içinde yalnızca 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde bulunduğunu belirterek, artık vatandaşlarımız sunulan bu hizmetten ücret ödemeden faydalanabilecekler. ESWL ünitesinin İlimize hayırlı olmasını diliyor;  bu hizmetin sunulmasında büyük çaba harcayan başta Valimiz Sayın Davut Gül, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ümit Mutlu Tiryaki ve Sağlık Bakanlığımıza şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
06.02.23
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler