USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

Proje okulu oldu

Proje okulu oldu
24-02-2020 11:02

Kampus alanında okul, atölyeler ve uygulama otelleri ile doğa harikası bir manzara içinde yer alan Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi otelcilik hizmetinde de yıldızlı otellerle yarışıyor. Geleceğe güvenle bakan öğrenciler yetiştirdiklerini belirten Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Fatih Şengül, “Okulumuz istihdam garantili bir okuldur” dedi. Şengül, başarılı bir grafiğin ardından okulun artık Proje Okulları arasına girme başarısı gösterdiğine dikkat çekti.

TURİZM ALANINDA TÜRKİYE’NİN GÖZÜ BU OKULDA

“Okulumuzun 16 dersliği, 6 atölyesi ve 160 öğrenci kapasiteli pansiyonumuz mevcut. Yine okulumuza ait bir uygulama oteli bulunmaktadır. Uygulama otelimizde 30 oda mevcut olup 4’ü süit oda 26’sı ise normal odadır. Yaklaşık olarak aynı anda otelimizde 90 kişiye hizmet verebiliyoruz” şeklinde konuşan Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Fatih Şengül, “Yine toplu düğün, nişan, kutlama gibi etkinliklere de otelimiz hizmet vermektedir. Talep olduğu takdirde akşam yemekleri, iftar yemekleri, yine düğünlerle ilgili de yemek hizmeti sunabiliyoruz. Otelimiz yedi gün 24 saat usulü ile çalışıyor. Şu anda Gaziantep’te turizm otelcilik meslek lisesi olarak alanımızda tekiz.  Amacımız turizme ahlaklı, disiplinli, işini bilen, vatanına milletine bağlı, yaptığı mesleğin inceliklerini bilen mesleğine aşık bireyler yetiştirmektir. İyi bir ekimiz var. Öğretmenlerimiz alanında uzmanlaşmış kişilerden oluşuyor. 10-11’nci sınıf öğrencilerimiz staj amaçlı olarak yaz aylarında özellikle Antalya Kemer ya da merkezdeki büyük otellerde çalışıyorlar. Öğrencilerimizin tümü en az bin 200 lira civarında maaş alıyorlar. 10-11 ve 12’nci sınıf öğrencilerimiz yıl boyunca da sigortalıdır. Okulumuzda Yiyecek İçecek Hizmetleri, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı olmak üzere  iki alan bulunmaktadır. Öğrencilerimiz yine döner sermaye kapsamında otelimizde çalışıyorlar ve bu kapsamda öğrencilerimize ödeme de yapıyoruz. Usta öğreticilerimiz mevcut. Pansiyonumuzdaki öğrencilerimize yemeği biz kendimiz çıkartıyoruz dışarıdan yemek almıyor öğrencilerimiz. Yoğunlaştırılmış eğitim uyguluyoruz. Çünkü Mayıs ayından itibaren öğrencilerimiz staj için Akdeniz bölgesindeki 5 yıldızlı otellere gidiyorlar bu nedenle 15 Nisan tarihinde biz eğitimi tamamlıyoruz” diye konuştu.

“DENEYİMLİ KADROMUZLA ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATILIYOR”

Uygulama otellerinin beş yıldızlı otel konforuyla hizmet verdiğini ve bu kapsamda öğrencilerin yetiştirildiğini anlatan Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Fatih Şengül açıklamalarını şu şekilde sürdürdü;

“Uygulama otelimiz beş yıldızlı otel konforundadır. Bu kapsamda yıldızlı otellerle yarışıyoruz diyebiliriz. Kaliteyi hiçbir zaman düşürmüyoruz. Okulumuz bulunduğu ortam aslında çok güzel. Başka bir şehirden geldiğinizde şehir merkezine varmadan bizim otelimize uğrayabiliyorsunuz. Merkeze uzaklığımız ise 20 dakika. Öğrenciler tarafından doluluk kapsamında yoğun talep alıyoruz. 120 kontenjanımız olmasına karşın bu yıl 160 öğrenci okulumuza kayıt hakkı kazandı. Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde sunulan eğitim türlerinden bahseden Şengül, “Türkiye geneli 9. Sınıf tüm derslerimiz ortak.  10’uncu sınıftan itibaren Meslek dersleri ağırlıklı olmam üzere Akademik derslerimizle de eğitim ve öğretime devam etmekteyiz. Öğrencilerimizin tamamı yüksek okula zaten gidiyor. Yine öğrencilerimizin çabaları ve öğretmenlerimizin öz verili çalışmaları sonucu üniversitelerin lisans bölümlerine de gidiyorlar. İstekli öğrencilerimize Okulumuzda Destekleme ve Yetiştirme Kursları verilmektir.”

“ÖĞRENCİLERİMİZİ DONANIMLI OLARAK YETİŞTİRİYORUZ”

Uygulama otellerinde öğrencilerini donanımlı olarak yetiştirdiklerini belirten Şengül, “Öğrencilerimizin sahaya inmeden önce kendisini geliştireceği bir uygulama otelimiz mevcut dedik ve bunun faydalarını öğrencilerimiz birebir hissediyor.  Uygulama otelleri Türkiye genelinde tüm turizm otelcilik liselerinde olmayıp, köklü turizm otelcilik liselerinde mevcuttur. Biz bu otelimizde öğrencilerimizi konaklama ve yiyecek içecek alanında yetiştiriyoruz. Öğrencilerimiz kendisini yetiştirdikten sonra da Mayıs ayından itibaren çeşitli otellere öğrencilerimizi yerleştiriyoruz. Çevre illerden de yoğun öğrenci talebi alıyoruz” dedi.

“GASTRONOMİ KENTİ GAZİANTEP’E YAKIŞIR BİREYLER YETİŞTİRİYORUZ”

Gastronomi kenti Gaziantep’te bulunmanın bir takım yükümlülükleri de beraberinde getirdiğini söyleyerek özellikle gastronomi alanında kendini yetiştirmiş kişiler oluşturabilmek için çaba sarf ettiklerini dile getiren Şengül, “Gaziantep bir gastronomi kenti. Bizim işimiz de aslında yemek. Böyle bir şehirde bulunmamız bizim için büyük bir şans. Aslında bir yandan da böyle profesyonel bir gastronomi kentinde işlerimiz biraz zorlaşıyor. Bizlerin daha güzel yemeklere imza atması gerekiyor. Bu anlamda kendimizi aşmak için sürekli kendimizi yeniliyoruz. Memleketimizi daha iyi yerlere taşımak bizim görevimiz. Bu kapsamda birçok ulusal yarışmalara da katılarak şehrimizi temsil ettik” diye konuştu.

OKULUMUZDAN MEZUN OLAN ÖĞRENCİLERİN
İŞ BULMA PROBLEMİ ASLA OLMAZ”

Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olan öğrencilerin iş bulma problemi yaşamadığını ve okullarının istihdam garantili mezuniyet verdiğini belirten Şengül, “Eğer gerçekten hizmet alanında çalışmak ve iyi para kazanmak istiyorlarsa memlekete, kendilerine ve ailelerine faydalı bireyler olmak istiyorlarsa öğrencilerin bizim okulumuzu tercih etmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü okulu bitirdiklerinde kimseye ihtiyaç duymadan iş bulabilirler. Bu anlamda biz iş ve istihdam garantisi sunuyoruz. Kendisini yetiştiren bir öğrenci hiçbir şekilde işsiz kalmaz. İstihdam garantili okuluz diyebiliriz. Bu anlamda velileri ikna etmek konusunda eksik kaldığımızı düşünüyorum. Herkes doktor, öğretmen, mühendis olmak zorunda değil. Bu ülkenin her kesimden çalışana ihtiyacı var. Velilerin kafasındaki meslek lisesi algısını yıkmamız gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
28.01.23
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray2048+28
2Fenerbahçe1941+24
3Beşiktaş1938+16
4Adana Demirspor2037+18
5Başakşehir FK1937+10
6Trabzonspor2035+4
7Konyaspor1927+5
8Kayserispor1926+1
9Alanyaspor2025-4
10Fatih Karagümrük1922+1
11Gaziantep FK2022-1
12MKE Ankaragücü2022-7
13Antalyaspor1921-7
14Giresunspor2021-14
15Hatayspor1920-17
16Kasımpaşa1919-13
17Sivasspor2018-9
18İstanbulspor1915-22
19Ümraniyespor2014-13
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler