Kurban’da kelle ütülediler!

Kurban’da kelle ütülediler!

Kurban Bayramı ile birlikte kelle ütüleyen ustaların keyfine diyecek yoktu. Her bir kelle ve paça 30 liraya ütülendi.

Kelle ve paça geleneksel yemekler arasındadır. Paça, hemen hemen her lokantada müşterilerine çorba olarak sunulurken, kelle daha çok evlere özgü bir yemektir. Kelle ve Paça her mevsimde, Anadolu’da her yörede bulunur ve yenir. Lezzetli bir kelle ve paça çorbası pişirmek, hem hüner, hem bilgi, sabır ve güç ister. Bu özelliklerinden dolayı birçok evin sofrasında ne kelle, ne de paça çorbası olur. Kelle ve paça Kurban Bayramı’nda sıkça yenilen yemekler arasındadır.

Kurban Bayramı’nda Kelle Ütüleme yaparak para kazanan kişiler sayesinde bu yemekleri tadabiliriz. Her kurban Bayramında olduğu gibi bu yılda kelle ütüleme işini yapanlar tezgahlarını açarak, Kurbanlıkların kesilmesi ile birlikte aralıksız 4 gün çalışmalarını sürdürdüler. Bir ekip işi olan kelle ütülemeyi genellikle demirciler yaparken, asırlık bu uğraş ilçemizde hala devam etmektedir.

NİLGÜN KAPLAN

GÜNDEM
Haber Merkezi
23.07.2021
Etiketler

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin