İHRACAT BÜYÜK İSTİHDAM 'DEVA'SA

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde 240 bin kişi istihdam ediliyor. Bu rakamın kısa süre içerisinde 300 bine çıkartılması hedefleniyor. Kent nüfusunun önemli bölümü OSB sayesinde aile ekonomisine katkı sunuyor.
İHRACAT BÜYÜK İSTİHDAM 'DEVA'SA

Ülke ihracatına ve kent ekonomisine önemli katkı sunan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde 240 bin kişi istihdam ediliyor. İstihdamın artırılmasına yönelik yeni yatırımlar ise yolda. Gaziantep OSB'de hedef istihdam 300 bin kişi. Bu sayı kentte yaşayan 1,5 milyon kişşiye denk düşüyor. OSB Müteşebbis Heyet Toplantısında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, büyüme rakamlarını gururla açıkladıklarını ifade etti. OSB Başkanı Cengiz Şimşek ise her alanda daha da büyümek için yoğun çaba harcandığını anlattı.

OSB MÜTEŞEBBİS HEYET TOPLANTISI YAPILDI

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Toplantısı Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirildi. İhracat ve istihdam rakamlarının değerlendirildiği toplantıda Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, rakamlarla OSB'yi anlattı. OSB Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıya ilişkin olarak, "OSB Müteşebbis Heyet Toplantısı, Valimiz Davut Gül başkanlığında, Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımları ile gerçekleştirildi" açıklaması yapıldı. Gaziantep Valisi Davut Gül, Organize Sanayi Bölgelerinde bugün itibariyle 240 bin kişinin istihdamının yapıldığını anlattı.

OSB RAKAMLARLA KENTİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

2021 yılı sonu itibariyle 10 milyar dolar ihracat hedefleyen Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi kentte yarattığı rekor istihdamıyla dikkat çekiyor. 240 bin çalışanıyla ihracatta önemli zaferlere imza atan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi kentte yarattığı katma değerle dikkat çekiyor. İşsizlik ile ekonomik sıkıntıların tartışılır hale geldiği Gaziantep’te istihdam kapısı haline gelen Organize Sanayi Bölgesinde yer alan işletmeler önemli bir misyonu istihdam yaratarak yerine getiriyor.

GAZİANTEP’İN GÖZBEBEĞİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Yarattığı istihdam nedeniyle yüz binlerce aileye umut kapısı olan Organize sanayi Bölgesi yeni istihdamlara ise hazır durumda. Pandemi dönemine rağmen dünya genelinde sanayi alanlarında önemli sorunlar yaşanırken Gaziantep sanayi alanlarında ihracat rekorlarına imza attı. Kent ile birlikte hızlı büyüme ivmesi kazanan Gaziantep OSB alanlarında yeni işletme alanları ise hızla kurulmaya devam ediliyor. Yılsonuna kadar Organize Sanayi Bölgelerinde yer alan işletmelerde istihdam sayısının 300 bine ulaşması bekleniliyor. Yaşanan bu durum kentte ki işsizlik sayısının azalmasına ve istihdam alanı açılmasında önemli bir etken olarak gösteriliyor.

2021 YILI HEDEF İHRACAT RAKAMI 10 MİLYAR DOLAR

Gaziantep OSB Mütevelli Heyet toplantısının ardından açıklama yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, “Gaziantep ihracatında hedef 10 milyar dolar” diye konuşmuştu. İstihdamın yanı sıra üretimde enerji rakamlarının son yıllarda zirve yaptığı Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinden çok sayıda ülkeye ihracat gerçekleştiriliyor. İmalat Sanayi; bölgesel kapasitesi, istihdam gücü, ihracat potansiyeli açısından Gaziantep’in en güçlü yönü olarak diğer ekonomik birimler arasında bir adım öne çıkıyor. Gaziantep imalat sanayisi; kalifiye eleman yapısı, geçmişten gelen tecrübe birikimi ile bulunduğu bölgenin en dinamik sanayi gücüne sahip. Genel yapı olarak, küçük imalathane ve atölyelerin yanı sıra, büyük tesislerinde gerek sayıca gerek kapasite ve istihdam açısından fazla olduğu dikkati çekiyor.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
21.09.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin