USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

Çiçekçilerde 14 Şubat hazırlığı

Çiçekçilerde 14 Şubat hazırlığı
10-02-2020 11:48
Gaziantep

Gaziantep Fotoğrafçılar ve Çiçekçiler Odası 2. Başkanı Cuma Çelik, yaklaşan 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde çiçekçi esnafının tüm hazırlığını tamamlamasını istedi. Çelik, “Yaklaşan 14 Şubat sevgililer günü nedeni ile Gaziantep’te bulunan tüm çiçekçi esnafımız bütün hızıyla sevgililer günü tedarik ve hazırlıklarını yoğun bir şekilde tamamlamaya çalışmaktadır” dedi.

“AMACIMIZ PARA KAZANMAK DEĞİL MÜŞTERİLERİMİZİ MAĞDUR ETMEMEK”

“Bu özel günlerde esnafımızın asıl amacı para kazanmak değil, Rutin müşterilerini mağdur etmemektir. Zira halk arasında bu tarz özel günler fırsatçı olarak esnafımız adına atfedilmesi kesinlikle yanlış bir algı ve haksız bir yargıdır. Esnafımızın Büyük bir kısmı bu günleri hatasız şikayetsiz atlatabilmek adına mücadele eder. Dolayısıyla özel günler nedeniyle artan fiyatları esnafımız karından fedakarlık ederek müşterisine yansıtmamaya çalışmakla beraber, özel günlerde arz ve talep artışından doğan fiyat yükselişlerini minimum karla müşterisine yansıtmasına rağmen, halkımız tarafından sanki esnafımız yaz ayında aldığı daha ucuz bir ürünü kış ayında piyasaya yüksek fiyatla satıyormuş gibi düşünülmeden oluşmuş bir algıdır, Malumunuz olduğu üzere Çiçekler seralardan kesilip çiçekçi esnafına geldikten sonra vazo ömrü 15 günü geçmemektedir” şeklinde konuşan Çelik sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Dolayısıyla çiçek Dayanıklı tüketim malları ile kıyaslanmamalıdır. Bazı Ortamlarda Çiçeklerin fiyatlarının hatalı olarak görsel ve yazılı medyada yanlış nakledilmesi esnafımızı zor durumda bırakmaktadır. İkinci bir konu trafik ışıklarında halk sağlığını hiçe sayarak satış yapan korsan kişilerdir. Bu korsan kişiler kalitesi düşük satış niteliği olmayan sağlığı kontrol edilemeyen ürünleri çok azda olsa Bazı esnaflardan faturasız yok pahasına alıp yol kenarlarında trafik ışıklarında satıyor olması esnafımızın çok önem verdiği sıkıntılardan birisidir. Zira bir manavın bozuk diye çöpe attığı marulu alıp o şahısların trafik ışıklarında üç kuruşa satmasından bir farkı yoktur.”

“MESLEĞİMİZİ İCRA EDEN ESNAFLARIMIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

“Çiçekçilik mesleğine gönül vermiş ve bu Meslekten ekmeğini kazanan hiçbir meslektaşımız bu tarz işlere tenezzül etmez, ancak gözünü para bürümüş ve ne çiçekçi esnafını nede halk sağlığını düşünmeyen çok az sayıda bu işlere bulaşan esnafın olması da tüm esnafa mal edilemeyecek kadar büyük bir konudur” diye sözlerini sürdüren Gaziantep Fotoğrafçılar ve Çiçekçiler Odası 2. Başkanı Cuma Çelik sözlerine daha sonra şu şekilde devam etti;
“Bu tarz korsan, Maliye kaydı olmayan şahıslarla bunlara yataklık ve yardımcı olan bir elin parmaklarını geçmeyen paragöz esnafın, çoğunlukta bulunan esnafımız tarafından Odamıza yazılı olarak bildirilmesi halinde bunlar hakkında Emniyet, maliye ve zabıta iş birliği ile haklarında işlemlerin yapılması en doğal hakkımızdır. Zira esnafımızın sattığı birinci kalite ürünlerle, ıskartaya çıkmış düşük kalitede sağlıksız ürünlerin fiyatları kesinlikle aynı olamaz ve olması da beklenemez. Bu tarz ürünlerle ilgili odamıza gelen şikayetler maalesef ticari bir kayıtları olmadıkları için odamızca değerlendirilemeyip maliye zabıta ve sağlık bakanlığına bildirilmektedir. Bunlara yardım eden çok az sayıda da olsa esnafın bulunduğu duyumlarımız arasındadır. Esnafımız bu tarz esnafı meslek odamıza yazılı olarak bildirmesi ve tespit edilmesine yardımcı olarak bunlara gerekli cezanın verilmesi konusunda duyarlı olacağından hiçbir şüphem yoktur. Bunun adı şikayet değil ekmeğine, mesleğine ve Halk sağlığına sahip çıkmaktır.”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
06.02.23
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler