USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Güncel

BAŞKAN ŞARKLI ARBEDEDE YARALANDI

Son düzenlemeler neticesinde baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirme planına karşı Ankara'ya yürüyen baro başkanlarının şehre girişine polis izin vermedi.

BAŞKAN ŞARKLI ARBEDEDE YARALANDI
22-06-2020 10:28
Gaziantep

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, baroların yapısında yapılacak değişikliğe karşı başlatılan yürüyüş sırasında Ankara’ya girmek isterken yaşanan arbedede yaralandı. Yaşanan bu olayın ardından Gaziantep Barosu sert açıklamalarda bulundu. Gaziantep Barosu Başkan Vekili Melikşah Korkmaz, “Çoklu Barolara karşı Türkiye’den birçok Baro Başkanının Barolar ve Hukuk adına Cuma günü başlattıkları yürüyüş bugün sabah saatlerinde güvenlik güçleri tarafından engellenmiştir” dedi.

GAZİANTEP BAROSU ŞARKLI’YA YÖNELİK
SALDIRIYI EN SERT ŞEKİLDE KINADI

Barolar, çoklu baro ve nisbi, seçim sisteminin önünü açacak düzenlemeye karşı 19 Haziran'da Türkiye'nin dört bir yanından 'Ankara'ya Savunma Yürüyüşünü başlattı. Ankara'ya ulaşan baro başkalarının şehre girişi polis tarafından engellendi. Yürüyüşte yer alan Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı yaşanan arbedede yaralandı. Kısa süre baygınlık geçiren Şarklı’nın sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi. Yaşanan saldırının ardından avukatlar yaptıkları açıklamada, “Bir polis memurunun Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı’ya yumruk atması sonucu arbede çıktı. Polis, Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz’ı gözaltına almak istedi. Vermedik” dediler.

“SORUMLULAR HAKKINDA GEREKLİ İNCELEME BAŞLATILSIN”

“Çoklu Barolara karşı Türkiye’den birçok Baro Başkanının Barolar ve Hukuk adına Cuma günü başlattıkları yürüyüş bugün sabah saatlerinde güvenlik güçleri tarafından engellenmiştir. Baro Başkanlarının Ankara’ya girişleri engellenmiş ve Gaziantep Baro Başkanımız Av. Bektaş Şarklı fiziksel saldırıya maruz kalmıştır. Bu durum ne insan hakları, ne hukuk devleti ile bağdaşmaktadır. Baro Başkanlarının eylemi haklı ve hukuka uygundur. Bunu engellemek bu engellemelerde şiddet kullanmak güya hukuk düzeni ile yönetilen ülkemize rejimin dayatmasıdır. Baro Başkanımıza yapılan saldırının sorumluları hakkında yasal işlem başlatılacaktır” şeklinde konuşan Gaziantep Barosu Başkan Vekili Melikşah Korkmaz açıklamasını şu8 şekilde sürdürdü;

“Devletin menfaatlerini hukuk çerçevesinde korumakla görevli olanlar Avukatların menfaatlerini neden korumazlar. Avukatlık Kanunu’nun TBB Başkanına yüklediği sorumlulukları hatırlatıyor ve kendisini bu sorumluluğu yerine getirmeye davet ediyoruz. Bu günden itibaren Gaziantep Barosu Merkez Binasında tarihe not düşmek adına Savunmaya ve savunmanın kutsallığına gölge düşüren bu müdahalenin son bulacağı güne kadar onurumuz olan cübbelerimizle onur nöbetine başladığımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
06.02.23
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler