Fatih Çeliktürk

Fatih Çeliktürk

YAĞDIR MEVLAM SU!

Uzun zamandır kurak geçen sonbahar ve kış aylarında beklediğimiz yağmurlara nihayet kavuştuk.Toprakta ekilen ürünler için her ne kadar geç olsa da yağmur rahmetiyle bereketiyle gelsin.

Yağmur berekettir. Düştüğü yerlerde verimin, bereketin artmasını sağlar. Yağmurun az yağdığı veya hiç yağmadığı bölgelerde tarımla uğraşmak veya ekinlerden verim almak mümkün değildir.

Tüm canlılar için temel besin maddesi sudur. Bugünlerde özellikle çiftçiler kar yağmaması, toprağın ve ekilen tohumların yeteri kadar suya kavuşmaması nedeniyle büyük sıkıntı içinde olduklarını ifade etmektedirler. Mevsimin kurak geçmesi ve yağışların gerçekleşmemesi nedeniyle içme suyu kaynağı olarak hizmet veren yüzeysel sular; barajlar, göller ve nehirlerdeki su seviyeleri oldukça düşmüştür. Bu nedenle kent yöneticileri ve çiftçiler gelecek için endişe duymaktadırlar.

Mevcut büyüme hızı ve su tüketim alışkanlıkları gibi sebepler, halihazırda su kaynakları üzerinde önemli bir baskı oluşturmaktadır. Gerekli tedbir alınmadığı takdirde artan su ihtiyacı ve iklim değişikliği dikkate alındığında sorunların giderek artacağı kesindir. Bu nedenle su kaynaklarının korunmasına, suyun iktisatlı kullanılmasına ve yağmur suları ile bilhassa arıtılmış atık suların yeniden kullanılmasına ağırlık verilmesi gerekmektedir.

Şehirlerimizdeki bir diğer önemli sorun da içme suyu şebekelerinde meydana gelen kayıp ve kaçaklardır. Kayıp ve kaçak oranı ülkemizde yüzde 25 ile yüzde 75 arasında değişmektedir. Bunun da dünya standartlarında olduğu gibi yüzde 5-15’e düşürülmesi, su kaynaklarının korunmasını ve sürdürülebilirliğini sağlayacaktır.

Su sıkıntısının, gelecek 20-25 yıl içerisinde ülkemizde ve komşu ülkelerde su krizine dönüşmesi ihtimali bulunmakta olup, suyun 21. yüzyılın önemli stratejik kaynaklarından biri olacağı belirtilmektedir. Bu nedenle Su Kanunu çıkarılarak suyun havza bazında ele alınması, Kurak Dönem Yönetim ve Eylem Planlarının Hazırlanması ve yönetimi gereklidir.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin