Fatih Çeliktürk

Fatih Çeliktürk

UYKU DÜZENİMİZE DİKKAT

Uzmanlar normalleşmeye geçme sürecinde daha fazla dikkatli olmamıza dikkat çekerken virüsle ve hastalıklarla mücadelede sağlıklı uykunun önemine işaret ediyorlar.

Yeni tip koronavirüs gibi virüslerin bertarafında uyku düzeni çok önemli. Uyku, vücudun bağışıklık sistemini yerine getiren en önemli öğedir. Beslenme, spor önemli ama uyku immün sistemin güçlenmesinde çok daha etkili. Kişinin günlük 6-8 saat sağlıklı uyuması gerekiyor. Uykuda çok fazla hormonal sıvılar salgılanıyor. Uykunun, bağışıklık sistemini güçlü tutmak, dinlenme, hafıza ve öğrenme sistemini yerine getirme işlevi var. Kaliteli uyku uyumazsanız immün sistemi bozulur. Bu tür virüslere karşı savunmanız düşer. Bazı öğrenciler gece geç saatlere kadar sınava çalışıp, 2 saatlik uykuyla okula gidiyor. Bunu bir süre sonra alışkanlık haline getiriyorlar. Bu kişilerin hastalığa karşı savunma sistemleri zayıflamış oluyor. Hastalığı kapma veya geçirme anlamında negatif durum oluşuyor.

Uyku bozukluğu yaşayanların günü yorgun geçirdiğine dikkati çeken uzmanların önemli uyarılarından birisi de “sağlıklı uyku için akşam saatlerinde ağır egzersizlerden ve ağır yemeklerden uzak durun. Yatak odasında televizyon, telefon ve tablet bulundurmayın. Uyumadan önce ılık duş alın, muz ve süt tüketin." Tavsiyelerine çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Elimizden düşürmediğimiz telefonların yaydığı mavi ışığın uyku düzenini bozmakta olduğu, alışkanlığın olduğu saatte uyunması ve uyku geldiğinde direnilmemesi gerektiğini bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bizlere düşen görev içinde bulunduğumuz bu yeni süreçte hiç olmadığı kadar sağlığımıza dikkat etmek ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek olmaktır.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin