Fatih Çeliktürk

Fatih Çeliktürk

TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİREN İLGİNÇ RASTLANTILAR SAVAŞ GÜNÜ BASURU TUTTU….

Napolyon’un Waterloo’daki yenilgisinin nedeni , son anda ortaya çıkan,atına binip birliklerinin manevralarını denetlemesini engelleyen dayanılmaz basur sancısıdır. Ve bu yüzden ordularını istediği biçimde yönetemediği tek örnek Waterloo Savaşıdır.Basur, seferin başlangıcında da rahatsız eder.Hekimler sancısını azaltacak sülükleri kaybederler ve yanlışlıkla verdikleri afyon tentürü de etkisini savaş sabahı bile sürdürür.Yapılan araştırmalar, Napolyon’un ilk saldırıyı başlatmakta gecikmesini rahatsızlığına bağlar.

PARTİYE KABUL EDİLSEYDİ ABD BAŞKANI OLAMAYACAKTI

Evil Empire filminin katili Ronald Reagan’ın Amerikan Kominist Partisi’ne başvurusu sonuç vermez.Komünistlerce “fazla sığ “ bulunduğu için geri çevrilir.Komünistler Reagan hakkında olumlu düşünmüş olsaydı,yarım yüzyıl sonra bir numaralı düşmanları olarak ortaya çıkması kimin aklına gelebilirdi ki?

BEYZBOLCU OLACAKTI,
LİDER OLDU

Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro, 1947 yılında, 21 yaşındayken Washington Senators ile çıktığı deneme karşılaşmasında beğenilseydi, profesyonel futbolcu olmasını kimse engelleyemezdi.Üstelik Amerika’da on yıl süren bir “baş ağrısı” yaşanmamış olacaktı.Bir rakibi de uçak kazasında ölünce liderlik yarışında tek kalacaktır.

İKİNCİ KAPTAN ANAHTARI UNUTUNCA KAZA OLDU

Titanik, Nisan 1921’de Southampton’ dan yola çıkmadan önce, ikinci kaptan David Blair son dakika da gemideki görevliler listesinden çıkarılır.Blair, gözcü için olmazsa olmaz dürbünlerin bulunduğu dolap anahtarını yeni görevliye teslim etmeyi unutur.1512 kişinin hayatın amal olan felaketten sonra hayatta kalan gözcülerden Fred Fleet, yolculuk sırasında ellerinde dürbün olmadığını doğrular ve dürbünleri olsaydı buzdağını çok daha önceden fark edeceklerini belirtir.Kazadan kurtulan Blair’in yanında kalan anahtar, torunları tarafından 2007 yılında 90 bin sterline satılır.

YEDİĞİ DAYA MEŞHUR ETTİ

Mel Gibson’ın ilk önemli rolünü Mad Max filminde almasının nedeni,deneme çekiminden bir gece önce esaslı bir dayak yemesidir.Sarhoş kavgasından izler taşıyan görüntüsü yönetmen George Miller’in tam aradığı gibidir.Miller, Ginson’dan iki hafta sonra çekimlere gelmesini ister.

EYFEL KULESİ YIKILMAKTAN
NASIL KURTULDU?

Eyfel Kulesi, Fransız Devrimi’nin 100. Yıldönümü nedeniyle 1889 Evrensel Sergi kapsamında kurulur.Kent yetkilileri, kulenin yapımcılarına araziyi 20 yıllığına tahsis eder.Bu süreden sonra kulenin sökülmesi kararlaştırılır.1909 yılı geldiğinde Fransız telgraf yetkilileri, kent yöneticilerini kulenin yararlı bir iletişim aracı olduğuna inandırıcı Eyfel Kulesi yıkılmaktan kurtulur.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin