Merve Tanrıöver

Merve Tanrıöver

KIZDIRMAYIN DAMATLARI!

İyi damat; kazanılmış bir evlattır.
Kötü damat;kaybedilmiş bir kız çocuğudur.

Damat deyip geçmeyin sakın.Aileye girmeye çalışırken  en sevimli,sempatik halleri ile ebeveynleri tavlamaya çalışan bu yeni bireyi “ayağıma yer edeyim bakın size neler edeyim..” sonrasında tanıyana aşk olsun.

Evin babası kadar iltifat ve hürmete tabi olarak, erkek çocuklarının da özel gıcık almasıyla zamanla aile de ağırlığı hissedilmeye başlanır.

Miras paylaşımlarında en büyük hisseyi kapabilmek adına başrollerde hep kendileri olmak isterken,boşanma davalarında da yenilgiyi,ellerindeki saltanatlarını kaybetmenin de paniğiyle  sülaleyi yok edercesine  bir anda seri katile dönüşü verirler.

Yeni dönem de de işledikleri vukuatlarla,suç makinesi gibi türeyenlerinin yüzünden  gazetelerin ikinci sayfalarının başkahramanlarıdır damatlar.

Koskoca bir imparatorluğu,Osmanlı’yı bile bitirenlerin başında da hep damatlar yok mudur?

Osmanlı tarihinin en muhteşem devrinde yaşayan ve Kanuni Sultan Süleyman’a uzun yıllar sadrazamlık yapan Damat Rüstem Paşa, Osmanlı tarihinin en sevilmeyen  damatları arasında özel bir yere sahiptir. Çünkü Rüstem Paşa’nın hayatı yalnızca sevilmeyen bir insanın yaşam öyküsü değildir; aynı zamanda bir insanın koca bir imparatorluğu, devlet düzenini nasıl yozlaştırıp çöküşünü hızlandırdığının ibretlik bir öyküsüdür.

Hazır damatlardan bahsetmiş iken hainlikte doktora  yapmış  Damat Ferit’ten bahsetmesek ayıp olur.Bu zat-ı muhterem vatanı kurtarmaya, yüceltmeye çalışan herkese düşman olmuş kişidir. Padişah'ın bile dünyadaki en hayırsız, ihanetçi 3 kişiden biri olduğunu söylediği adamdır. Atatürk'e, Enver'e, Talat'a ve de tüm vatancı-milletçi paşalara düşman olmuştur. Sırf kendi egosu uğruna İngilizlerle kanka olmuş,bir şeyler alacağını sanmıştır. Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmayacağını, "boş uğraş" olduğunu düşünmüştür. Kendisinin kurulan sömürge devlette baş adam rolünü üstleneceğini sanmıştır.

Hazır tarihe mal olmuş cici damatlardan bahsetmişken ,rahmetli cumhurbaşkanımızın  Turgut Özal’ın  meşhur milli damadı davulcu Asım’ı da yad etmeden geçersek ayıp olur,haksızlık olur.

Her yaptığı olay olan milli damat Asım’ın gazeteleri süsleyen boy boy haberlerinin kayınbabasına verdiği zararı muhalifleri dahi verememişti.

Demek ki neymiş; imparatorluklar çökerten,iktidardan düşürmeye çalışan,seri katile dönüşen damatlarla iyi geçinmenin yollarına bakmalı.Bükemediğin eli öpmeli..

GÜNÜN SÖZÜ

Sen bakmasını biI de dikende güI gör, dikensiz güIü herkes görür.
 Hz. MevIana

TEBESSÜM

Düğün için her şey hazır gelin hazır damat hazır nikah masasına gelin ile damat oturur damat tam evet diyecekken elektrikler kesilir , herkes şaşırır , damadın annesi oğlunun yanına gelip:
-Gördün mü oğlum daha ilk günden hayatın karardı .
**
Genç adam heyecanla eve gelmiş annesinin yanına giderek;
'Anneciğim, evlenmeye karar verdim ve hayalimdeki kadını buldum. Ancak senin de aynı fikirde olup olmayacağını merak ediyorum. Eğlence olsun diye yarın sana üç tane hanım arkadaşımı getireceğim. Bakalım hangisi ile evleneceğimi bulabilecek misin? '
Anne merakla kabul etmiş, getir bakalım, demiş.
Ertesi gün, genç adam yanında üç tane güzel hanımla eve gelmiş. Hep beraber oturmuşlar, sohbet etmeye başlamışlar.
Bu arada anne çay, pasta servisi yaparken, sorular soruyormuş.
Akşam olunca hanımlar izin isteyip, kalkmışlar.
Genç, annesine dönerek; 'Tahmin et bakalım. Hangisiyle evleneceğim? '
Anne, büyük bir kararlılıkla; 'Kızıl saçlı olanla evleneceksin'
Genç çok şaşırmış; 'Nasıl olur, nasıl tahmin ettin? Tam isabet'
'İçlerinden bir tek onu sevmedim'Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin