Hacı Öncebe

Hacı Öncebe

KIŞ KAPIDA, SOBALARA DİKKAT!…

Kış aylarının gelmesiyle birlikte ısınmak için soba kullanılan evlerde yanlış kullanım, ihmal ve hatalı baca bağlantılarından çok sayıda insan zehirleniyor veya hayatını kaybediyor.Gaziantep’te risk altında olan, soba zehirlenmelerinden  ölümlerin yaşandığı şehirlerin başında yer alıyor.

Karbon monoksit zehirlenmesinin belirti ve bulguları geneldir.Hafif baş ağrısından koma ve ölüme kadar varan durumlar oluşabilir. Zehirlenmenin ağırlığı solunan havadaki karbon monoksit miktarına ve şikâyet süresine göre değişir. Karbon monoksit zehirlenmesinin erken dönem belirtileri:

-Baş ağrısı,
- Bulantı, kusma,
-Baş dönmesi,
- Denge kusuru,
- Görmede bulanma,
- Çarpıntı,
-Nefes darlığı,
-Bilinç kaybı,
-Nöbet,
-Şok,
- Solunum yetmezliği ve komadır.

Ağır zehirlenmelerde belirgin tansiyon düşüklüğü ve ölüme neden olabilen bulgular vardır. Erken dönem komplikasyon olan akciğer ödemi tabloyu daha da ağırlaştırır ve tedaviye yanıtı da geciktirir. Nöropsikiyatrik komplikasyonlar zehirlenmeyi izleyen ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkar; sinirlilik, yoğunlaşma bozukluğu, muhakeme yetisinin bozulması en sık rastlananlardır. Bazı hastalarda görünürdeki iyileşmeyi izleyen 1-3 hafta gibi bir zaman sonra geç nörolojik sendrom dediğimiz; denge, yürüme konuşma kusurları, kişilik değişiklikleri gibi nörolojik bulgular oluşabilir. Karbon monoksitin en ağır etkileri kalp ve beyin üzerinedir.

İlk yapılması gereken şey hastanın zehirli ortamdan hemen uzaklaştırılması ve %100 Oksijen verilerek hastaneye kaldırılması gerekir. Hastanede hastanın durumu değerlendirilerek temel yaşam desteği sağlanır. Mümkün olan en kısa zamanda Hiperbarik Oksijen tedavisine alınması hayat kurtarıcı, sakatlık riskini azaltıcı ve hastanın yoğun bakımda kalma süresini azaltıcı etkiye sahiptir.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin