Fatih Çeliktürk

Fatih Çeliktürk

KEBAP, BAKLAVA İLE ARAMIZA DUVAR ÇEKELİM

Gazianteplileri mutlu eden iki şey vardır bana göre. Birincisi “ başarı” ikincisi “yemek kültürü.”  Dünyada insanların yaşamak için beslendiği, Anteplilerin ise yemek için yaşadığı söylenir, gerçekten öyledir.

Gastronomi  şehri  olmanın sevincini yaşasak mı yoksa yaşamasak mı bilemedik.Çünkü  hızla artan fiyatlar yüzünden bu bizim midelerimize de vurulan bir darbe oldu. Turizm  ve dünya çapında tanınmamız açısından iyi bir reklam olabilir ama  halk kültürümüz olan demirbaş niteliğindeki baklava,kebap gibi yemeklerimiz sebepsiz artan fiyatları yüzünden yemelik değil seyirlik olmaya başladı.

Kız isteme törenlerimizde olmazsa olmazımızdır baklavamız. En az çiçek kadar önceliklidir önemlidir.

Taziyelerimizde  dahi ikramlık olarak kullanılan baklava,acıları hafifletmek için ağızlara sürülen bir parça tatlıdır.Duasıdır.Kebap ise taziyelerin,düğünlerin  en kurtarıcı olan makbule geçen ikramlığıdır,yüz ağıdır.

Kebap, Gaziantepli için Pazar günlerinin en önemli aktivitesidir. Aile bireylerini bir araya toplamak için bir nedendir.Gazianteplinin hayatında çok önemlidir.Kontrolsüz artan et fiyatlarına rağmen direnmeye devam eden bir Pazar geleneğidir.

Dışarılardan gelen misafirler için ağırlamak için lokantalarımızda ağırlamak,en güzel yemeklerimizden tattırtmak da artık lüks olmaya başladı.

Baklava da önceleri yükselen fıstık fiyatları gösterilmişti.Ama ardından gelen indirimler nedense yükselen fiyatlara yansımadı,yansıtılmadı.

Her ramazan ayında fırsatçıların gıda da,sebze meyve de fiyat artırımına girmelerine artık iyice alıştık,yadırgamıyoruz.Zaten öyle eskisi gibi bol alımlar,misafir ağırlamalarda kalmadı.İnsanlar ev bütçesini denkleştirmenin derdindeler.Bu ramazan ise diğer ramazanlara göre çok daha zor ve ağır geçti.Pidecilerin önündeki  uzun kuyrukları da göremez olduk.Bu yıl baklavada fiyat artışlarında bu modanın gerilerinde kalmamak için çaba gösteriyor.

Tabii  yaklaşan bayramda  ikramlıkları şahı olan baklava talebinin yüksek olması, fiyatların aynı kalmasına her zaman ve her yerde izin vermiyor.Fırsatçılar her zamanki gibi iş başında olup kaliteyi düşürüp fiyat artışına hevesleniyorlar.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin