Fatih Çeliktürk

Fatih Çeliktürk

İFTARLARIMIZ GÖSTERİŞ OLMASIN

 Büyük şehirlerde, varlıklı vatandaşların namlı otellerde verdikleri iftar yemekleri ise, tam bir gösterişe dönüşmüş durumda. “Kimin yemeği daha güzel olacak?” Ya da, “Kimin yemeği konuşuluyor veya magazin basında yazılıyor?” soruları soruluyor ve yemek verenler, artık bu ölçüleri gözetiyor, bu amaçla iftar yemeği veriyorlar.

       Öte yandan, zengin mekanlarda verilen yemeklerde “israf” diz boyu. Yemek çeşitlerinin çokluğu ve daha çok oruç tutmayan “tok”ların katıldığı bu yemeklerde, büyük israf göze çarpıyor. Yenmeyen yemeklerin çoğu çöpe atılıyor. Böylece, iftar yemekleri amacının dışına taşıp, İslam’ın “haram” saydığı birer “israf” aracı haline geliyor.

 Ramazanda yaygın hale gelen toplu iftar yemekleri, ilçemizde de veriliyor. Yemeklere, hep aynı kişilerin davet edildikleri ya da kimi yemeklerin muhtaçları doyurmak yerine, gösterişe dönüştüğü gözden kaçmıyor.

      “On bir ay’ın Sultanı” olarak kabul edilen Ramazan ayı, bütün Müslümanlar tarafından oruç ve ibadetle geçiriliyor. Kimi kuruluşlar ve vatandaşlar tarafından düzenlenen toplu iftar yemekleri ise, Ramazanın artık önemli özelliklerinden biri oldu.

Siyasetçiler, kendi şehirlerinde iftar yemekleri verirler. Bu durum çoğu zaman seçmenin karnını doyurma gibi algılanabilmektedir. O davete katılanların çoğunluğu oruç değildir bile. İşyerlerinde, devlet dairelerinde iftar yemekleri düzenlenir. Gruplar halinde oturulur, hoş sohbetler yapılır. Biraz içine baksanız, onlarca hatta yüzlerce sayıya ulaşan bu gruplarda oruçlu kişi sayısı üç-beşi geçmiyordur.

İnsanlar evlerine iftar için misafir çağırırlar. Komşum beni iftara aldı ya da dünürler bizi iftara çağırdı gibi. Dostlar-yakınlar-akrabalar birbirlerini iftara alınca bir de bunun karşılığı olmalı mutlaka. Öyle değil mi? Daveti yapan da davet edilen de çoğu durumda oruçlu değildir. Bu iş bir gelenek olarak düşünülüp biraz da gösteriş merakından yapılmaktadır. Yapılan iftar davetlerinde, sofralar sanki bir yarışmaya
hazırlanıyormuş gibi abartılır. Oysa oruç tutmak sadeliktir. Çok yememektir. Oruçlu insan istese de çok yiyemez zaten. Hele ki şu sıcak mevsimde, o güzel an gelip de bir bardak su içince bitiyor zaten tüm yeme içme isteği.
Şimdi artık öylesine abartılıyor ki, ölçüsüz ve gösterişe dönmüş. Oralarda israf edilenler, gerçekten ihtiyacı olanlara, gerçekten aç insanlara yönlendirilse belki daha makbule geçecek.


Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin