Murat Dai

Murat Dai

HAFTAYA BAKIŞ...KORKUT KÜÇÜKCAN İÇİN ADALET

Her Pazar artık geleneksel hale gelen sokağa çıkma yasağı kapsamında yine evlerde karşılıyoruz bu Pazar gününü de.Bayram sonrası sona ermesi beklenen sokağa çıkma yasağı uygulamalarıyla virüsün de sona ermesini umut ediyoruz ama maalesef tablo pek açıcı durmuyor. Türkiye genelinde vefat sayısının azaldığı ama vaka sayısının stabil bir tabloda ilerlediği görülse de, Gaziantep için maalesef aynı şeyi söylemek mümkün değil.

TÜRKİYE’NİN WUHAN’I BİZ OLMAYALIM

31 il için geçerli olan sokağa çıkma yasakları artık 16 il için geçerli, birçok ilde şehirlerarası seyahat kısıtlaması kalktı ama Gaziantep olarak hala bu kısıtlamaları yaşamaya devam ediyoruz. Gaziantep’te salgının ilk günlerindeki pozitif tablo nasıl bu hale geldi bu apayrı bir araştırma gerektiriyor ama ben en etken olanları şöyle sıralayayım, DİKKATSİZLİK, VURDUMDUYMAZLIK, BİLİNÇSİZLİK.

Evet bugün Gaziantep’te vaka sayısı 1000’e dayandıysa ve her gün aşağı yukarı 40 yeni vaka görülüyorsa bu işi olmayıp Karagöz’e inen, maske takmayan, maskesini yanlış takan Ali abinin, PTT veya banka önünde sosyal mesafeye dikkat etmeden, maskesini takmadan maaşını çekmeyi bekleyen Ayşe ablanın, başta  Vali Sn. Davut Gül olmak üzere birçok uzmanın da tavsiyesine kulak asmayarak Ramazan davetlerinde bir araya gelen ailelerimizin kabahati. Maskesiz sokağa çıkmak yasaklanmadan önce daha geçtiğimiz günlerde Karagöz’de maske kontrolü yapan zabıta memurlarının üzerine yürüyen vatandaşlarımız mevcuttu. Yapmayalım, dikkati elden bırakmayalım, virüs bir hayal değil, en yakınlarımıza veya bize ulaşmadan işin ne kadar ciddi bir tehdit olduğunun farkına varalım.

AKKENT CAMİİ İHALESİ VE KORKUT KÜÇÜKCAN

Geçtiğimiz yılın son günlerinde acı bir şekilde İnşaat Mühendisi sevgili Korkut Küçükcan’ı Akkent Camii İnşaatındaki ahşap iskelelerin çökmesi sonucu kaybetmiştik. Bu hadise genç bir mühendisin hayatını kaybetmesiyle kentte infial yaratan bir hadise oldu. Başta İnşaat Mühendisleri Gaziantep Şubesi, Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi gibi birçok STK olayla ilgili açıklamalarda ve suç duyurusunda bulunmuştu. O olaydan sonra Hakimiyet Gazetesi olarak İnşaat Mühendisleri  Gaziantep Şube Başkanı Sn. Gökhan Çeliktürk’le bir araya gelmiştik. Çeliktürk bize camii inşaatının bunca zaman geçmesine rağmen hala ruhsatının çıkarılmamış olduğunu,yapı denetiminin, beton ve demir incelemelerine dair hiç bir raporun olmadığından bize bahsetmişti. Ortada bu kadar kafa karıştırıcı ihmaller zinciri varken ve bu ihmaller neticesinde genç bir inşaat mühendisini kaybetmişken, Şahinbey Belediye Başkanı Sn. Mehmet Tahmazoğlu’nun hele de şu salgın döneminin ekonomik, sosyal ve psikolojik etkilerini derinden derine hissettiğimiz bu günlerde ihaleye açmasını doğru bulmuyor ve kamuoyu vicdanını rahatsız edeceğini düşünüyorum.Biz herşeyden önce #korkutküçükcanicinadalet ‘in yerini bulmasını talep ediyoruz.

İYİ PARTİ TEŞKİLATLARI
 İYİLİK DAĞITTI

Ağır ekonomik koşulların hakim olduğu bir dönemde hem salgının hem de Ramazan’ın başlamasıyla geçim sıkıntısının kendini daha da hissettirdiği bugünlerde birçok STK ve yardım kuruluşu halka gerek nakdi gerek ayni yardım kampanyaları düzenledi. Fakat bir siyasi parti olarak İYİ Parti Gaziantep il ve ilçe teşkilatları parti gözetmeksizin, mahalle, ilçe, bölge gözetmeksizin önceden tespit ettikleri yüzlerce aileye kapı kapı yardım dağıttı. İYİ Parti bir iktidar partisi değil, hükümet desteği yok, milletvekilinden tutun da, il başkanına, ilçe başkanlarına ve il, ilçe yönetim kurulu üyelerine kadar herkes kendi çabalarıyla bu yardımları topladı. Neden İYİ Parti’yi yazdım, çünkü diğer muhalefet partilerini pek göremedim. Başta Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Hüseyin Filiz’e, İl Başkanı Sn. Av. Oğuz Hocaoğlu’na, ilçe başkanlarına ve tüm yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederim.

Haftaya görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Yorumlar

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin