Murat Dai

Murat Dai

HAFTAYA BAKIŞ – PANCARLI MAHALLESİ DİRENİYOR

 Haftasonlarını evde geçirmeye alıştık artık, zorunlu karantina günleri sanki bizlerde yeni bir yaşam biçimi oluşturmaya başladı. İnsanoğlu yaratılışı gereği herşeye çabuk alışıyor, ateş külleniyor, en ağır acılar dahi hafifliyor. Öyle ki yeni düzenden tekrar eskiye döndüğümüz de eminim bir süre alışmakta zorluk çekeceğiz, maskesiz dışarı çıktığımız da ilk anlarda birşeylerin eksik olduğunu hissedip bir durup düşüneceğiz. Yine de o eski normal hayatımıza dönelim de yeniyi unutur eskiye tekrar alışırız.

DEPREM MASTER PLANI DERKEN ÖN PROTOKOL İMZALANDI

Geçtiğimiz haftalarda Haftaya Bakış’ın konusunu deprem master planı olarak belirlemiştim,ilgili oda başkanlarının da katkısıyla yeniden gündeme getirmiştik ve hemen akabinde geçtiğimiz hafta Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Sn. Davut Gül, Bakanlıklara bağlı il müdürleri, ilgili meslek oda başkanlarının katılımıyla deprem master planı ön protokolünde imzalar atıldı.Dilerim ön protokolle, imzalarla kalmaz, ne zaman geleceği belirsiz deprem tehditinin ciddiyetine uygun şekilde bir an önce A’dan, Z’ye plan dahilinde gerekli adımlar atılmaya başlanır.

KAR DEĞİL ENERJİSA VURDU

Geçtiğimiz hafta Salı günü yurt genelinde etkisini gösteren ve Gaziantep’in de meteoroloji tarafından günler öncesinden uyarıldığı soğuk hava ve karlı sistem şehirde bir gece etkisini gösterdi ama enerjisa o bir gecelik kar yağışını 16 saatlik bir işkenceye dönüştürdü. Şehitkamil İlçesine bağlı birçok mahalleye elektrik verilemedi, evler de küçük çocuğu olanlar, hasta ve yaşlı vatandaşlar çok sıkıntı çektiler, yüzlerce şikayet oluşturuldu. Konuya ilişkin Gaziantep Barosu Başkanı Sn. Av. Bektaş Şarklı Enerjisa hakkında suç duyurusunda bulundu.Elektrik dağıtım şirketi ise 20 ayrı yerde yüksek gerilim hatlarına ağaç devrildi savunması yaptı. Elektrik kesintilerini önceki haftalarda dile getirmiştim, elektrik dağıtımı özelleştirilip Enerjisa geçtikten sonra bir türlü dikiş tutmadı, Salı günü gerçekleşen kesinti ise bardağı taşıran son damla oldu.

SUYA GİZLİ
ZAM MI YAPILIYOR?

Geçtiğimiz günlerde bende çok emekleri olan çok kıymetli emekli bir eğitimciyle kendisine gelen su faturalarıyla ilgili bir sorusuna binaen kısa bir sohbetimiz oldu. Bana gönderdiği son 3 faturada aynı kullanım oranına sahip olunmasına rağmen her ay 2’şer TL artan oranda birbirinden farklı gelen faturaya şahit oldum. Yaptığım incelemede her ay birinci, ikinci ve üçüncü kademe birim fiyatlarında yaklaşık 60 – 70 kuruşluk bir artış  yani zam gözlemledim. Bildiğimiz kadarıyla suya herhangi bir zam yapılmamış hatta Düzbağ müjdesiyle indirim bile bekler olmuştuk. Gördüğüm tablo suya gizli zam mı yapılıyor dememe sebep oldu. Kıymetli hocama konunun takipçisi olacağımı belirttim.

PANCARLI MAHALLESİ KONUT DEĞİL YEŞİL ALAN İSTİYOR

Bu haftanın başlığı Pancarlı mahallemizle ilgili, bilenleriniz bilir Pancarlı Mahallesi ve Batıkent Mahallesinin kesiştiği noktada, Abdulkadir Aksu Bulvarının paralel hizasında üçgen bir boş arsa bulunuyor. Bu arsa o bölgede henüz balta girmemiş son arazi. Son 5 yılda Osmangazi Mahallesinden, Metro market arkası dediğimiz bölgeden Pancarlı Mahallesi sınırlarındaki yeşil alan olarak kalmış arsaların da imara açılmasıyla Gaziantep hava koridoru siye tabir edilen koridor tamamıyla binalarla kapatıldı. Şimdi elde avuçta kaşan burası. Mevcut imar düzeninde bu arsa yeşil alan olarak işaretlenmiş. Tam 6 ay önce yine bu arsa Gaziantep Büyükşehir Belediye meclisinde görüşülerek yeşil alan statüsünden çıkarılıp, imara açılması konusunda karar çıkartılmış, başta CHP Gaziantep Büyükşehir ve Şehitkamil Belediye Meclis Üyesi Sn. Beyhan Külekçi, Pancarlı Mahalle Muhtarı Sn. Didem Akyılmaz Kalkan ve tüm Pancarlı Mahalle sakinlerinin yoğun itirazları ve mücadeleleriyle karar askıya alınmış,tüm Pancarlı halkı aslında tüm çevre mahallelerde oturan vatandaşlar rahat bir nefes almıştı. Çünkü Pancarlı Mahallesinin ve o çevrenin binaya değil yeşil alana ihtiyacı vardı. Bugün Pancarlı Mahallesinde çocukların oynayacağı, yetişkinlerin yürüyüş yapıp bir nefes alacağı hiç bir yeşil alan yok. Evet, bugün tam 6 ay sonra yeniden meclis kararıyla imar değişikliği gündeme getirildi. Yine başta Sn. Keklikçi ve Sn. Didem Akyılmaz Kalkan’ın çabalarıyla bir imza kampanyası başlatıldı. Ben tüm Şehitkamil’li vatandaşlarımı bu kampanyaya destek olmaya davet ediyorum. Bizim artık binadan çok yeşile ve ağaca ihtiyacımız var.

Haftaya görüşmek üzere, hoşçakalın.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin