Murat Dai

Murat Dai

HAFTAYA BAKIŞ... KONTROLSÜZ(!) SOSYAL HAYAT

Tam herşey yoluna giriyor, iyiye gidiyor, Kovid-19 salgınından kurtuluyoruz derken, 900 rakamında dengede tuttuğumuz vaka sayısı 2 günde 1500’lere dayandı ve hepimizin zihninde acaba ikinci dalga mı geliyor sorusu canlanmaya başladı. Yazık diyorum, gerçekten içim acıyor, üzülüyorum. Bu süreci ne kadar uzun atlatırsak, o kadar canımız yanacak, kayıplarımız olacak, gerçek anlamda eski günlerimize dönmemiz bir o kadar gecikecek.

GAZİANTEP’TE MASKE-MESAFE-TEMİZLİK YOK, REHAVET VAR

Her gün Karagöz Caddesi başta olmak üzere, Gaziler ve Mütercim Asım Caddelerinin nabzını tutma şansım oluyor fakat gördüğüm manzara beni derinden üzüyor. Vatandaşın rakamsal olarak neredeyse yarısı maske takmayı bırakmış durumda, sosyal mesafeye dikkat eden kişi sayısı oldukça az,lokanta ve kebapçılarda, pide fırınlarında temizlik bitme noktasında.Vatandaş alışveriş için girdiği işyerlerinde maske takmıyor. Buradan sayın valime sesleniyorum, lütfen cadde girişlerine yeniden kontrol noktaları kurulsun ve kolluk kuvvetlerinin çarşı ve çevresindeki maske – mesafe kontrolleri etkinleştirilerek arttırılsın.

GAZİANTEP’TE SALGININ
DURUMU BELİRSİZ

Geçtiğimiz hafta uygulanması planlanan fakat sonradan iptal edilen haftasonu sokağa çıkma yasağı kapsamında, bilim kurulu üyesi gerekçeyi Gaziantep ve Diyarbakır gibi bazı Güneydoğu illerinde vaka sayılarının yüksek olması olarak açıklamıştı. Aldığımız bilgilere göre de gerek özel gerek devlet hastanelerinde tedavi gören hasta sayısı oldukça yüksek. Fakat sayın valimiz sanıyorum bilgi kirliliğine yol açılmaması açısından baka sayısının gizli tutulmasını istedi. Kendisi pandeminin ilk gününden bugüne dek inisiyatif alarak önlemler açıkladı. Lütfen vatandaş olarak bizler başta sayın valimizin ve tüm sağlık çalışanlarının emeklerine zarar vermeyelim.

HAFTA BOYUNCA İNTİHARLAR CANIMIZI ACITTI

Yaşamak her geçen gün ağırlaşıyor. Gerek ekonomik sıkıntılar, geçim zorluğu, gitgide büyüyen gelir dağılımı arasındaki uçurum, aile içi geçimsizlikler vs. İnsanlarımız gitgide kesinleşen bu hayat girdabı içerisinden kurtulmaya çalışıyor. Allah kimseyi canına kıyma noktasına getirmesin. Bu hafta 5 çocuk sahibi bir baba, Akyol Mahallesindeki evinde borçları yüzünden canına kıydı. Akkent Mahallesi’nde 17 yaşındaki bir kızımı psikolojik sorunları yüzünden evinin balkonundan atlayarak yine canını kıydı. Yine hayatının baharında delikanlı bir genç sevdiği kızla evlenmesine ailesinin mani olması yüzünden intihar ederek hayatını kaybetti. Dün Karagöz Caddesinde yine bir genç vatandaş işsizlik gerekçesiyle intihar kalkıştı fakat ikna edilerek aşağı indirildi. Bu tür şeyleri yazmak istemiyoruz ama maalesef bunlar da oluyor.

‘HERŞEY FISTIK GiBİ’ DEĞİL SAYIN BAŞKANIM

Büyükşehir Belediye başkanımız Sayın Fatma Şahin, basın mensupları önünde yaptığı tanıtımla, Gaziantep’teki bazı lokanta ve restoranlara hijyen şartlarını sağladıktan sonra kalite belgesi verileceğini açıkladı ve bunu her yerden önce MSM restoranları için verdi. Sayın başkanım yaptığınız çalışma çok güzel ama bu sadece belli restoranlar için geçerli,bu restoranlara ise gidebilen müşteri potansiyeli belli, ne yazık ki Gaziantep’te denetimden uzak, hijyen kurallarından uzak yüzlerce küçük ve orta ölçekli lokanta, kebapçı, cafe vs. mevcut ve salgının yayılmasında buradaki hijyensizliğin etkisi maalesef çok büyük. Buralar için de Büyükşehir olarak elinizden geleni yapmanızı rica ediyorum.Emekleriniz için çok teşekkürler.

Haftaya görüşmek üzere, maskelerimizi takalım, sosyal mesafeye uyalım, temizliğe dikkat edelim. Hoşçakalın.

Yorumlar

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin