Murat Dai

Murat Dai

HAFTAYA BAKIŞ – HAYATTA KALMA MÜCADELESİ VERİYORUZ

Dünya koronavirüsün pençesinde can kayıpları vermeye devam ediyor, Türkiye vaka sayısında dünya sıralamasında ilk 5’te.Gaziantep ise Türkiye sıralamasında ilk 5’te.Yoğun bakım ve servislerde doluluk oranı %70’lerde gözükse de %100’e çoktan ulaşmış durumda. İl genelinde sağlık sistemimiz kırmızı alarm seviyesinde. Maske, mesafe, temizlik artık tek başına yeterli gelmiyor, radikal tedbirlerin bir an önce alınması şart ve ne yazık ki hala maske takmayan veya doğru kullanmasını bilmeyen yüzlerce vatandaş sokakta geziyor.

ESNAF AYAKTA, VATANDAŞ HAYATTA KALMAYA ÇALIŞIYOR

Koronavirüs bir yandan ölüm saçarken, sosyo-ekonomik etkileri de özellikle hizmet sektöründe çalışan vatandaşlar ve küçük esnaf için gitgide ağırlaşmaya başladı.Hem koronavirüsün, hem döviz fiyatlarındaki artışın fiyatlar genel düzeyini etkilemesiyle birçok günlük 50 lira, 100 lira satışla dükkan kapatan hatta onu bile bulamayan esnaflar sigorta, kredi kartı, kredi, vergi hatta elektrik, kira, su gibi en temel ödemelerini dahi yapamaz hale geldiler.Bununla birlikte özellikle hizmet sektöründe çalışan garson, aşçı, komi gibi yüzbinlerce çalışan ücretsiz izne ayrılarak kazançlarından oldu. Biz bu noktaya nasıl geldik diye düşünecek olursak, aslında yaz aylarındaki gevşemeyle birlikte bugünlerin kokusunu yavaş yavaş alıyorduk ve bugün Türkiye ikinci, Gaziantep üçüncü dalgasını yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Fatma Şahin biz 7 aydır maske nasıl takılır öğretemedik dedi, haksız mı, bence bu konuda çok haklı.

KORONAVİRÜSÜ FIRSATA ÇEVİREN BAZI ÖZEL HASTANELERE FIRSAT VERMEYELİM

Pandeminin başından beri gerek test, gerek servis, gerek yoğun bakım ücretlerinde bazı özel hastanelerin çok fahiş fiyat talep ettiklerine şahit olduk, duyduk. Bugünlerde artık pandeminin olağanüstü günlerini yaşadığımız bu dönemde bazı hastanelerin çok yüksek oranda yatak ücreti talep ettiğini hatta ön ödeme almadan giriş işlemlerini dahi yapmadığına dair duyumlar aldım. Evet, biz bu dönemde hastanelere, başta doktorlarımız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımıza minnet duyuyoruz ama bugün hastane yönetimleri için acıdan prim yapmak günü değil, olmamalı!

ELEKTRİK KESİNTİLERİ VATANDAŞI İSYAN ETTİRMEYE BAŞLADI

Gaziantep’te enerji dağıtım işi el değiştirdikten sonra bir türlü dikiş tutmadı ve bir türlü istenilen verimde yakalanamadı, özellikle sanayi elektriği kullanan işyerleri, imalathaneler sık sık yapılan kesintilerden bıkmış durumda, üretimi engelliyor, bizi zarar uğratıyor diyorlar, evlerde ise birçok vatandaşın beyaz eşyasının kullanılmaz hale geldiğine dair çokça şikayet ve ihbar var. Türkiye’nin 6.büyük kenti, sanayi ve ticaret şehri Gaziantep’e 21.yüzyılın teknolojik zirvesinin yaşandığı bu dönemde bu durum hiç yakışmıyor.

 VİRÜS EĞİTİME DARBE VURUYOR, KAYIP BİR NESİL OLUŞUYOR

68 kuşağını bilenleriniz bilir, o dönem Avrupa’da başlayan Türkiye’de de dönemin siyasal konjonktürüyle birlikte başlayan gençlik olayları bir neslin eğitim,öğretim kariyer hayatını bitirmiş bugün bile acıyla anılan 68 kuşağı insanları haline gelmişlerdir. Bugün belki iki olay arasında dağlar kadar fark var diyebilirsiniz ama koronavirüs yüzünden eğitim hayatından kopan, kopacak bir kuşak maalesef yavaş yavaş oluşuyor. Salgın nedeniyle yüzyüze eğitim göremeyen yüzbinlerce öğrenciyi, maddi yetersizliklerden ötürü online eğitim göremeyen onbinlerce öğrenci tamamlıyor. Eğitim herşeyden önce gelir fakat bugün pandeminin açtığı en büyük yaralardan biri eğitim.

Görüşmek üzere, kendinize çok iyi bakın.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin