Murat Dai

Murat Dai

HAFTAYA BAKIŞ... GAZİANTEP İÇİN RADİKAL ÖNLEMLER ŞART

Türkiye genelinde koronavirüs salgını devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye genelinde günlük vaka sayısı 900 sayısına endekslenmiş durumda. Aylar önce ulaştığımız bu rakamdan sonra 1500 rakamına çıkan vaka sayısını gıdım gıdım yine bu sayıya düşürebildik. Her gün can kaybı artıyor, ateş düştüğü yeri yakıyor.Her can kıymetlidir, lütfen maske-mesafe-temizlik üçlü kuralına azami dikkat edelim.

GAZİANTEP, İSTANBUL VE ANKARA’DAN SONRA GELİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her akşam verdiği günlük verilerle birlikte, en çok vaka görülen illeri de sıralıyor. Bakan Koca’nın verdiği bilgilere göre en çok vaka görülen 3.kent durumundayız. 17 Temmuz tarihinde Gaziantep’te yeni vaka sayısı 250 civarındaydı. Bu demek oluyor ki, Türkiye genelindeki günlük toplam vakanın 4/1’inden fazlası Gaziantep’ten çıkıyor. Biz daha maskeleri çenemizde tutarsak bu sayıları uzun bir zaman görmeye devam ederiz.

MASKE KONTROL NOKTALARI ŞART

Nisan ayında Gaziler, Mütercim Asım, Karagöz Caddeleri gibi kentin en yoğun olduğu caddelerin girişlerine maske kontrol noktaları kurulmuş, maskesiz tek bir vatandaşın caddeye girişine müsaade edilmiyordu. Şimdi ne yazık ki, ne eskisi gibi denetim var ne de insanlarımızda o özen. Çarşı esnafı ne kadar dikkat etse de, müşteri bir o kadar gevşek davranıyor ve müşterisini uyaran esnaf neredeyse müşterisiyle tartışacak hale geliyor. Sayın  Valimiz Davut Gül’den bir kez daha rica ediyorum, bu cadde girişlerine lütfen yeniden kontrol noktası koyunuz.

SAHRA VEYA PANDEMİ HASTANESİ KURULACAK MI?

Kentte yüksek seyreden vaka sayıları maalesef kent genelindeki gerek özel gerek kamu hastanelerinin imkanlarınıda zorlamakta. Artık birçok hastane full kapasite hizmet verirken, taleplere cevap verebilmekte yetersiz kalmakta ve hastalar çevre illere sevkedilebilmektedir. Bir süredir Gaziantep’e bir sahra tarzında pandemi hastanesi kurulması gündemdeydi. Hala bu konuda maalesef bir gelişme kaydedilmedi. Bu noktada kamuoyunu aydınlatmak adına il sağlık müdürümüz Sn.Uzm. Dr. Serdar Sarıfakı’nın bir açıklama yapması gerektiğini düşünüyorum.

PANCARLI VE GÜVENEVLER İÇİN HERKESE TEŞEKKÜRLER

Geçtiğimiz günlerde Pancarlı ve Güvenevler Mahallelerindeki yeşil alan ilan edilmiş iki arsanın, Büyükşehir Belediye meclisi kararıyla statüsünün değiştirilerek imara açılması gündeme gelmişti. O günden itibaren Pancarlı ve Güvenevler sakinleri müthiş bir reaksiyon göstererek, tepkileriyle Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Fatma Şahin’in geri adım atarak kararı geri çekmesine vesile oldular. Bu süreçte hiç şüphesiz CHP’li meclis üyesi Sn. Beyhan Külekçi’nin ve Pancarlı Mahalle Muhtarı Sn.Didem Akyılmaz Kalkan’ın haklarını teslim etmek ve teşekkür etmek gerekir. Başta bu karardan döndüğü için Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Fatma Şahin’e de teşekkürlerimi arz ediyorum. Halkın düşüncesine önem veren katılımcı bir yönetim olmazsa olmazımızdır.

Haftaya görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin