Murat Dai

Murat Dai

HAFTAYA BAKIŞ – BU ŞEHRİ KİM BU HALE GETİRDİ?

Bir haftayı daha yoğun bir kent gündemiyle kapatıp yeni bir haftaya başlamış bulunuyoruz. Koronavirüs’le ülke olarak mücadelemiz zaafiyetlerle dolu olsa da devam ediyor. Gaziantep özelinde koronavirüsle mücadelede gerek özel gerek kamu hastaneleri potansiyellerinin çok üzerinde hizmet vermeye çalışıyor. Komşumuz Kilis’te, Kilis Devlet Hastanesinin mescit bölümü dahil servise çevrilmiş durumda.Hal böyle olunca doktorlar dahil tüm sağlık çalışanları da gitgide mesleki yıpranmaya maruz kalıyor.

ÖZEL HASTANELER DE KEYFİ TEDAVİ ÜCRETLERİ Mİ UYGULANIYOR?

Başta kamu ve özel hastaneleri olmak üzere kentte salgınla mücadelede sağlık kuruluşları full kapasite hizmet veriyor. Virüsün normalden daha fazla etkilediği vatandaşlarımızın yatarak tedavi görmesi gerekiyor. Kamu hastanelerinde yer bulmanın imkan olmadığı şu süreçte, özel hastanelerin birbirinden farklı olarak keyfi ücret politikası uyguladığı yönünde bilgiler geliyor. Bu süreçte Sağlık Bakanlığı’nın veya Sosyal Güvenlik Kurumunun tavan fiyat belirlemesi gerekiyor. Geçen haftalarda bir özel hastanede, hastasının yatış işlemlerini yapacak bir hastanın acil hekimine ‘durumumda yok ne kadar az yatarsa o kadar iyi olur’ demesine şahit oldum.

BAŞKA BİR PANDEMİ HASTANESİ KURULSA OLMAZ MIYDI?

Aylardır beklediğimiz pandemi hastanesi nihayet kuruldu fakat yeni bir sahra hastanesi beklentilerinin aksine, Mücahitler Mahallesinde bulunan Ersin Arslan Devlet Hastanesi Mücahitler Ek Binası pandemi hastanesine dönüştürüldü. Tabi beraberinde birçok yerel birim başta olmak üzere vatandaşların da tepkisi gecikmedi. Zaten salgın şartlarında diğer poliklinik hizmeti alması gereken hastaların sıkıntı yaşadığı bir dönemde ek binanın tamamen pandemi hastanesine dönüşmesi,söz konusu yoğunluğu daha da artırarak diğer kamu hastanelerine ayrıca bir yük oluşturacağına dair yaygın bir kanaat var. Yaz mevsimini geride bırakıp sonbahara girdiğimiz şu dönemde kışa doğru Gaziantep’te sağlık kuruluşları açısından daha büyük bir sıkıntı yaşanmaz umarım.

D-400 KARAYOLU KABAK TADI VERDİ

İpekyolu olarak bilinen Gaziantep’i doğuya bağlayan tarihi ipekyolu bir diğer adıyla D-400 karayolu Karşıyaka Mahallesi alt geçit çalışmaları, Gaziray bağlantı çalışmaları ve yenileme çalışmalarından ötürü haftalardır tek şerit akıyor. Hal böyle olunca Gatem Küsget,Nizip ve Şanlıurfa istikameti gündüş gidişte akşam dönüşte tıkanıp kalıyor. Ağır vasıtaların çevreyoluna mecburi yönlendirilmesine birçok şoför ya uymuyor uysa da trafik akışına pek de çözüm olmuyor. 15 dakikalık yolu 1 saatten fazla giden sürücüler artık isyan ediyor.Bir an önce çalışmaların bitmesini temenni ediyorum.

BU ŞEHRİ KİM BU HALE GETİRDİ?

Gelelim bu haftanın başlığına,bu köşeye olumsuz birşey yazmayı hiç istemiyorum ama değişen hiç birşey olmayınca dayanamayıp yazıyoruz. Neredeyse her hafta bir intiharın, cinayetin, kadına şiddetin yaşandığı, pandemi sürecinde en çok ceza yiyen, tedbirleri en az şekilde uygulayan ve vaka sayılarında uzun süre ilk üçü bırakmayan bu şehir nereye gidiyor, bu şehri kim bu hale getirdi kendime soruyorum.
Trafikte insanların birbirine saygısı kalmadığı, en ufak bir kıvılcımda alev alev birbirine saldıran insanların gitgide arttığı, manevi değerlerin yıpranarak kaybolma noktasına geldiği, gitgide maddiyatın ve etiket kaygısının ön planda olduğu bu şehri kim bu hale getirdi?


Haftaya görüşmek üzere, hoşçakalın.

Yorumlar

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin