Bülent Öner

Bülent Öner

GAZİANTEP KALESİNİN SİLUETİNİ YOK ETTİLER!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatı başlatılan Panorama Müzesi yanlış projelendirilmesiyle Gaziantep Kalesinin siluetini bozdu.  İnşaat yeni başlamışken gerekli uyarılarda bulunduk, tatlı dille anlattık olmadı… Gelinen süreçte Panorama Müzesinin iskeleti ortaya çıktı ve ne yazık ki Demokrasi Meydanı’ndan Gaziantep Kalesi görünmez oldu. Fakat geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesinden haber merkezlerine atılan kuş bakışı fotoğraflar ise Panorama Müze inşaatının hangi aşamada olduğunu ortaya koydu. Gaziantep Kalesinin siluetini ortadan kaldıran bu projede sorumlu kim?
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, Dünya’da ilk olması hedeflenen bu müzenin Gaziantep Kalesi yakınlarında, yıkılan askeri lojmanların yerine kurulacağını, müzenin, 12 metre yüksekliğinde ve 113 metre uzunluğunda panoramik bir yağlı boya çalışması olacağını kaydetmişti. Fakat ortaya atılan iddialarda ise müzenin boyunun 18 metre uzunluğunda olacağı dile getiriliyor. Müze şayet bu şekilde yapılırsa Gaziantep Kalesinin silueti bozulmuş olacak. Kültür Yolunun başlangıcında inşaatı devam eden projenin hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için çalışmalar aralıksız şekilde sürdürülüyor.


Müzede ayrıca diorama kısımlarıyla sosyal donatılardan oluşan bölümlerde yer alacağı bilgisini veren Cihan, daha önce yaptığı açıklamasında, “Gaziantep'in yaşadığı zulmü ve gösterdiği kahramanlığın sergilemesinin yanı sıra sanatsal bir değere sahip olması hedeflenen panoramanın içi, yağlı boya tekniğiyle yapılacak. 12 dönüm üzerinde kurulacak olan panoramada, 12 metre yüksekliğinde, 113 metre uzunluğunda kademeli geçişlerle bin 133 metrekare maket alanı, 32 metre çapıyla o günleri yaşatacak hatta içinde hissettirecek” şeklinde konuştu. Cihan, "Panoramaya giriş Gaziantep'in Kurtuluş Savaşı'nda etkili bir rol üstlendiği mağara ve livaslarla sağlanacak olup, panoramaya ulaşana dek, hazırlık bölümü ile görsel ve işitsel anlatım teknikleriyle panorama sahnesine hazırlayacak. Antep savunmasının anlatılacağı müze, panorama kentin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olan 25 Aralık 2018’de ziyarete açılması planlanıyor” şeklinde konuşmuştu.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin