Fatih Çeliktürk

Fatih Çeliktürk

DOĞALGAZ FATURALARI ŞİŞTİ

Artık havaların iyice soğumasıyla birlikte ısınmak için doğalgaz kullanan vatandaşlar senenin ilk  gelen faturalarını görünce şok oldu.Henüz daha kısıkta yanan doğalgazların kasım aylarına ait faturalarının beklenenden çok  fazla yüksek gelmesi, vatandaşı kelimenin tam anlamıyla isyan ettirdi.

Havaların giderek daha da soğuyacak ama vatandaşlar pahalı doğalgaz nedeniyle ısınmaya korkar oldu. Bu ay ev ve iş yerlerine beklenenden daha fazla tutarda fatura gelmesi vatandaşların tepkisine neden oldu.Tahmin edilen rakamın çok üzerinde gelen doğal gaz faturalarının fiyatı sosyal medyada da tepkiye neden oldu. Asgari ücretlinin cebinde faturalardan geriye kira için bile para kalmıyor.
Faturalar sadece en dar gelirli kesimleri değil, halkın geniş kesimlerinin de en büyük sorununa dönüştü. Üstelik henüz gelen faturalar havaların kısmen ılıman olduğu Kasım ayına ait.Vatandaşlar endişeyle kış ayları faturalarını bekliyor.

Doğal gaz faturalarını düşürmek için alınması gereken tedbirler;
Oda sıcaklığını 1 derece düşürmek yakıt tüketiminde ciddi tasarruf sağlar. Sıcaklığının çok yükseltilmesi, odadaki havanın kurumasına ve grip olma riskinin artmasına sebep olabilir.

Cam ve Kapılara Tasarruf Bantları Yapıştırmak

Her ev sahibinin kendi kendine uygulayabileceği bu yöntem sayesinde inanılmaz boyutta ısı ve enerji tasarrufu yapabileceğinizi biliyor musunuz? Çok ucuza bulabileceğiniz pencere bantları evinizin tüm camlarına yapıştırdığınızda yüzde 70’e kadar ısı tasarrufu yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde kapı altlarına da uygulanabilecek modelleri olan bu bantlara az bir yatırım yapıyorsunuz, size geri dönüşü büyük oluyor.

 Radyatörün Isı Yayımının Önlenmemesine Dikkat Edin

Radyatörlerin etrafı boş olmalıdır. Böylece ısı hızla odaya dağılabilir. Kaplamalar, önünde duran mobilyalar veya uzun perdeler uygun değildir, ısıyı emerler ya da yayılmasını engellerler.

Radyatörlerin Havasını Düzenli Olarak Boşaltın

Kalorifer tesisatının en iyi biçimde çalışması için tesisatın havası düzenli olarak boşaltılmalıdır. Hava boşaltma nedenleri arasında çalıştırırken fokurdama sesleri veya düşük performans olabilir. Hava boşaltma anahtarıyla radyatördeki vanadan su damlayıncaya kadar hava boşaltabilir.

Odalar Arasındaki Kapıları Kapalı Tutun

Serin odalar daha sıcak odalardan gelen havayla ısıtılmamalıdır. Yoksa sadece ısı değil, havadaki nem de serin odaya girer. Böylece nem yükselir ve küfün oluşması kolaylaşır.

Geceleri Perde ve Panjurları Kapalı Tutun

Güneş olduğu saatlerde güneşin içeri girmesi için perdeleri açmak doğru ancak geceleri perde ve panjurları kapalı tutarak sıcak havanın dışarıya çıkmasını ve soğuk havanın içeri girmesini engelleyin.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin