Fatih Çeliktürk

Fatih Çeliktürk

ÇAĞIMIZIN GİZLİ DÜŞMANI; TEKNOLOJİ!

Washington ‘da  bir ticari kuruluşun müşteri analizleri “casusluk” iddialarına başka bir boyut daha getiriyor.Hatta insanın huzurunu bozacak cinsten..

Bizim medyamızın ne yazık ki “teknolojik ilerleme” olarak  duyurduğu araştırma Amerika halkında sıkıntı ve panik etkisi yaptı..

Alışveriş merkezleri ve süpermarketler, akıllı telefonların wi-fi dalgaları üzerinden alışveriş yapan müşterilerin bütün hareketlerini kataloglayıp analiz ediyorlarmış.

Wifi dalgaları üzerinden malumunuz bu akıllı telefonları her an her yerde internete “girme” zorunluluğu içindeler.

Marketler ise müşterileri rafların önünde ne kadar dakika kaldığını, hangi tarz dekorlu market raflarını daha çok beğendiğini, en çok alışverişin hangi zamanlarda ve marketin hangi noktasında yapıldığını bu akıllı telefonlar sayesinde çıkarıyorlarmış, böylece daha çok mal satsınlar.

Böyle giderse akıllı telefonlar yerine casus telefonların ve ticaret şirketlerinin  birer ticari kurbanı olarak yaşayacağız…

Almanya  da ki bir gazetecilik sendikası da, gazetecilerden google ’yi  sık kullanmamaları konusunda ciddi şekilde uyarmış.Çünkü son yıllarda patlak veren casusluk iddialarının arkasında CIA ile bütün bilgileri paylaşan google çıkmış. Google kişinin bütün özel ve mesleki bilgilerini,ziyaret ettiği siteleri,yaptığı araştırmamaları detaylarıyla CIA ta bildiriyor.

İnsanlarda  maalesef  google öylesine alışkanlık yapmış ki, en mahrem bilgilerini bile paylaşmaktan çekinmiyorlar . Google belki beynimizin  içini okuyamıyor ama yaptığı sıkı takiplerle her türlü bilgilerimize sahip olabiliyor.Bizi bizden dahi iyi tanımlayabiliyor.Eski dönemlerde yakalanan casuslara önce işkence yapılıp ne öğrendiği anlaşılmaya çalışılıp sonrada idam edildiğini düşünerekten şimdi kimden ve neden hesap sorabiliriz, muhatabımız bile yok…

Klasik bir Türk yaklaşımıyla ”izlerlerse izlesinler ,bana bir şey olmaz” düşünce yapısıyla,evimizdeki cebimizdeki bu gizli ajana güvenmeye devam edersek hayatımızın en önemli bir dönüm noktasında  noktasın da   süprizler le karşılaşmayacağımızın garantisini kim bize verebilir

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin