Merve Tanrıöver

Merve Tanrıöver

BİZ ATAMIZI HEP SEVDİK!

Mustafa Kemal'i düşünüyorum;
Gelmiş geçmiş kahramanlara bedel
Hükmediyor uçsuz bucaksız göklere.
Al bir ata binmiş yalın kılıç
Koşuyorlar zaferden zafere...

Mustafa Kemal'i düşünüyorum;
Ölmemiş bir Kasım sabahı!
Yine bizimle beraber her yerde.
Yaşıyor dört köşesinde vatanın
Yaşıyor damar damar yüreklerde.

Atamızın  ölümünün 81’nci yıl dönümü bu yıl diğer yıllara göre çok daha fazla etkinliklerle anıldı.Ülke bayraklarla donatıldı.Ata’a ait serimler özlü sözler paylaşıldı.Hayatında hiç Anıtkabire gitmeyenler bu sene koşarak gittiler. Atalarına olan minnetlerini bir kez daha tekrarladılar. Düne  kadar Atatürk’e put diyenler,ayyaş diyenler,alenen sevmiyorum deyip ilkelerini anlamamakta ısrar edenler bu yıl nasıl olduysa  belki de kuru kafalarına bir şeyler dank etmiş olacak ki yada daha farklı hinliklerde olabilir sosyal medya hesaplarından Atatürk seviciliği yapmaya başladılar.Bizleri yine şaşırtmaya devam ettiler!

Bazıları ısrarla halen Mustafa kemal deyip ATATÜRK  soyadını kullanmamaya özen gösterseler de o bu milletin her zaman ve daima vaz geçilmez ATA’ sı olmaya devam edecektir.

ATATÜRK VE TÜRKÇÜLÜK YÜZÜNDEN OSMANLI YIKILDI DİYENLER..

-Osmanlı Karadeniz’in kuzey kıyılarını kaybettiğinde Atatürk’ün doğmasına daha 100 yıl vardı.
-Osmanlı Sırbistan’ı kaybettiğinde Atatürk’ün doğmasına 70 yıl vardı.
-Osmanlı Yunanistan’ı kaybettiğinde Atatürk’ün doğmasına 60 yıl vardı.
-Osmanlı Cezayir’i kaybettiğinde Atatürk’ün doğmasına 50 yıl vardı.
-Osmanlı Kıbrıs,Karadağ,Romanya ve Bosna Hersek’ i kaybettiğinde Atatürk’ün doğmasına 4 yıl vardı.

-Osmanlı Mısır,Tunus ve Girit’i kaybettiğinde Atatürk 1 yaşındaydı.
-Osmanlı Bulgaristan’ı kaybettiğinde Atatürk daha 4 yaşındaydı.
Ve hasta yatağında bir zamanlar bizim olup elimizden çıkan Hatay’ın tekrar vatan topraklarına katılmasının mücadelesini veriyordu.

Sevseniz de sevmeseniz de okuyun,öğrenin,anlayın ve ondan sonra yorumlama hakkına sahip olun.Sevmek zorunda olmayabilirsiniz ama bugün bile dünyanın saygıyla hayranlıkla kabul ettiği bu büyük lidere saygı göstermek zorundasınız.

GÜNÜN SÖZÜ

Cumhuriyet, fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz.
ATATÜRK

TEBESSÜM

Atatürk'e hakaretten sanık bir köylü hakkında takibat yapılıyordu. Durumu Ata''ya arz ettiler:
 -Mahkemeye veriyoruz dediler, size küfür etmiş.

  Ata sordu:
 -Ben ne yapmışım ona?
 -Evrakı tetkik edenler açıkladılar:
 -Gazete kağıdı ile sardığı sigarayı yakarken kağıt tutuşmuş da ondan.
   -Atatürk'e bunu söyleyen bir bakandı.

Ata sorar:
 -Siz hiç gazete kağıdı ile sigara içtiniz mi?
 -Hayır.
 -Ben Trablus'ta iken içmiştim, bilirim. Pek berbat Şey. Köylü bana az küfretmiş. Siz bunun için mahkemeye vereceğinize, ona insan gibi sigara içmeyi temin edin.

**

1932 yılında Atatürk Antalya’ya teşrif etmişti. Kara Ali bahçesinde geziniyordu. Tabii güzellikleri ile uzun zaman Antalya’nın bir gezinti yeri olan bu bahçenin ağaçları kesilmiş, meydanlar açılmış ve park haline getirilmişti. Ata önce bir ağacı sordu:

-Bu ne ağacı?  
- Çitlembik…

-Çitlembik nedir?  Hazır bulunanların hepsi ayrı ayrı çitlembiki izah ettiler.Hazır bulunan ziraat memurlarından biri de imtihana tabi tutuldu. O da çitlembik hakkında izahat verdi.   Fakat hiçbiri Atatürk’ü tatmin etmiyordu. Bu söyledikleriniz sadece bu ağacın izahıdır. Ben size bunun aslını soruyorum: Yine kimse cevap vermedi. En nihayet Ata: Çitlembik yabani fındık menşeindendir. Aşı yapılır fındık olur. Atatürk’ün bu işaretinden sonra, bahçedeki çitlembik ağacı fındığa aşılanmış ve fındık olmuştur. Atatürk yine gezintisinde bahçeye verilen yeni şekli beğenmemiş ve şöyle demiştir:

-Ağaçları kesmişsiniz, kayaları kırmışsınız. Şeklini güzelliğini bozmuşsunuz. Burada zaten park yapmağa lüzum yoktu. Tabii güzelliği ile en güzel parktı.

 

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin