A.Betül Akdemir

A.Betül Akdemir

BANA DOKUNMA BEN DAHA ÇOCUĞUM

Son  yıllarda  ülkemizde sıklıkla  çocuk istismarı ve çocuk  tecavüz  haberleri duymaya başladık. Farkındaysanız kız    yada  erkek  değil çocuk ifadesi kullandım. Ayırt etmeksizin  normal bir  durum gibi gündeme  oturdu  ve sanki çoğumuz bu durumları duymazdan görmezden gelmeye başladık. Tepki gösterebilmek için   illaki yakınımızda yaşamamız  mı gerekiyor  anlayabilmiş  değilim. Adli davalarda  nerdeyse dört  tecavüz  davasından biri çocuk  tecavüzleri , cinsel saldırı suçlarının %50 ye yakını da çocuklara yönelik  yapılan suçlamalardır.


Birleşmiş milletler çocuk hakları sözleşmesinde “Ülkede yaşayan  her  çocuk devlet güvencesi altındadır.” der.
Maalesef ülkemizde uygulanan yanlış politikalar ve eğitim eksiklikleri, küçükten başlayan cinsiyet ayrımcılığı ve yetkili merceklerdeki  sözü geçen denilen birtakım insanların şiddet ve ayrımcılığa  teşvik edici konuşmalar yüzünden  ülkemizde sıklıkla bu haberleri işitmeye başladık. Binlerce kez  yazıldı konuşuldu ama ben yine de çocuklarımıza HAYIR demeyi öğreterek  başlayalım diyorum.


Cinsel eğitimin gerek okullarda gerekse aileler tarafından küçük yaşlarda bir tabu olmaktan çıkarılıp makul şekilde verilmesini  istiyorum. Yani iyi dokunmayla kötü dokunmayı ayırt edip  bedenlerini   tanımalarını istiyor. Cinsiyet   ayrımcılığı ve şiddeti destekleyen söylemlerinin kullanılmasını kız çocuklarının pasif  bırakılarak  erkek çocuklarının  kontrolün kendi ellerinde olduğuna inandırıldığı toplumsa l  hatalardan  dönülmesini istiyorum.


Artık Elifler, Ayşeler  ölmesin  incinmesin Mehmetlere  Ailelere dokunulmasını  istiyorum.


MERT, GİZEM, IRMAK, ARDA, LEYLA, EYLÜL VE NİCELERİ SİZLERİ KORUYAMADIK.
Ülkemizin geleceği  neslimizi  devamı olan ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM.
 

Yorumlar

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin