Murat Dai

Murat Dai

ARKEOLOG MERVE’Yİ UNUTMADIK

İnsan değerinin, hele hele yetişmiş, kalifiye insan değerinin hiç olmadığı güzel ülkemizde, aylar önce bir acı ölüme daha tanık olmuştuk.Gaziantep Zeugma mozaik müzesinde görev yapan genç arkeolog Merve Kaçmış, memleketi Diyarbakır’da evinin balkonundan atlayarak canına kıymıştı. Mevzu bahis müzenin Gaziantep’te olması, söz konusu gencecik bir kadının hayatı olması ve ölümünde şaibeli birçok durumun da bulunması bizlerin ve vicdan sahibi birçok insanın canını sıktı.

***

Bir mozaik müzesinde çalıştığınızı hayal edin ve o müzenin envanterinde kayıtlı olan fakat müzeye hiç uğramamış yüzden fazla eserin kayıp olduğunu düşünün, envanterin sorumluluğu sizin üzerinize verilmiş. Yüzden fazla eserin ortada olmadığı anlaşılınca savunma vermeniz istiyor. İşin sonunda tarihi eser kaçakcılığı, görevi kötüye kullanma gibi birkaç suçtan yıllarca cezaevinde yatacaksınız, üstünüze oynanan oyunun, size atılan iftirayı da açığa çıkarma şansınız yok. Nasıl bir çaresizlik öyle değil mi?

***

İşte Allah’tan korkmaz kuldan utanmazlar hayatının baharında mesleğini aşkla yapan Merve’nin üzerine oynadı bu oyunu. Merve tam 3 sayfalık savunma verdi. Anladı ki bu işten canı yanacak, son çareyi canına kıymakta buldu. Müze müdüresi kadın açığa alındı, en son aldığım bilgilere göre tek tek eserlerin sayımı yapılıyor. Peki sonuç ne olacak? Acaba bu dümenin ucu nerelere dokunuyor? Kültür Bakanlığından neden yüreklere su serpecek bir açıklama yapılmıyor? Bu müze müdüresini buraya özellikle kim atadı? Bu müdüreye neden birşey olmuyor, hangi bürokratlar, bakanlık düzeyinde kimler koruyor?

***

Biz bu ölümlere alışmak istemiyoruz, alışmayacağız. Biz ölenin öldüğüyle kaldığı, hesap veremeyen, delillerin karartıldığı olaylarla Korkut Küçükcan’ları, Merve Kaçmış’ları kaybetmek istemiyoruz.

***

Birşey daha, tam bu olay tazeliğini koruyorken, Gaziantep’te yapılacak Teknofest’in tanıtım lansmanı güle oynaya Zeugma Mozaik Müzesinde yapıldı. Bir genç kadının ölümüne sebep olan olaylar silsilesinin yaşandığı o mekanı mı buldunuz bula bula hayret ediyorum. Ucuz ölümler ülkesi Türkiye’de bari biraz ölüye saygımız olsa keşke, öyle değil mi?

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin